Suudi Arabistan, 2023 yılı hac için, koronavirüs pandemisi dolayısıyla uyguladığı tüm kısıtlamaları kaldırdı.  Cidde’de yapılan Hacc 2023 Fuarı’nda da Suudi Arabistan Hac Bakanlığı, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 24 İslam ülkesiyle, hacılar için kota ve verilecek hizmetlere ilişkin anlaşma imzaladı.

Yapılan anlaşmaya dair açıklamayı Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı duyurdu. Duyuruda Suud Hac ve Umre Bakanı Tevfik er-Rabia’nın, hacılar için kota ve hizmetlere ilişkin 17 ülkenin heyetiyle anlaşma imzaladığı kaydedildi.Bakan Rabia’nın anlaşma imzaladığı isimler arasında Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da bulunuyor.

Hac ve Umre Bakan Yardımcısı Abdulfettah el-Meşat’ın da 7 ülkenin heyetiyle benzer anlaşmalar imzaladığı aktarılan açıklamada, söz konusu anlaşmaların “her bir heyete tahsis edilen kota, giriş çıkış yolları, araçlar ve organizasyonla ilgili konuları” içerdiği ifade edildi.

Hac ve Umre Bakanı Rabia, “Expo Hac 2023” fuarının açılışında yaptığı konuşmada, Kovid-19 salgını döneminde hacılara getirilen yaş ve sayı sınırlamasının bu yıl uygulanmayacağını duyurmuştu.

Haremeyn-i Şerifeyn Danışmanı ve Mekke Emiri Prens Halid el-Faysal himayesinde düzenlenen “Expo Hac 2023” fuar ve konferansı, 12 Ocak’a kadar devam edecek.

IGMG HAC KAYITLARINI AÇIYOR

Bu arada, İslam Toplumu Milli Görüş Hac, Umre ve Seyahat organizasyonu da, 2023 yılı haccı için kayıtları açacak. Hac ve hac hizmetlerine dair geniş açıklama ise önümüzdeki günlerde yapılacak.

Suudi Arabistan geçen sene, Avrupa ve Amerika’dan yapılacak olan hac başvurularının ve hac seyahatinin kişisel yapılmasını kararlaştırmış, ancak, bu karar sonrasında çeşitli zorluklar yaşanmıştı.

Kaynak: www.camiahaber.com