Gurbeti en iyi bilen yine Gurbetçidir. Sınıra geldiğiniz TÜRKİYE yazısını görünce kalbiniz güm güm atar tüm benliğinizi ve aracın içindeki herkesi bir heyecan dalgası kaplar. Hele o allı şanlı Türk Bayrağı’nı görünce bütün yol yorgunluğu unutuverirsiniz. Artık 1 sene hayalini kurduğunuz vatan topraklarındasınız. Çünkü sevdiklerimizle beraber güzel bir tatilin hayali ile bir sene bekler günleri sayarsınız. Artık anavatandasınız bir an önce sevdiklerinize kavuşma heyecanı ile Türkiye’ye girer sevdiklerinizle özlem gidermek için sabırsızlanırsınız ve bir bakmışsınız ki zaman öyle bir geçmişki iznin nasıl geçtiğini anlayamadan sevdiklerinize doyamadan doğduğun topraklardan doyduğunuz topraklara geri dönme zamanı gelmiş. “Her şeyden önce sağlık” diyerek sevdiklerinizle vedalaşır yeni yılda yeni umutlarla sevdiklerinizle tekrar görüşmek üzre vedalaşırsınız.  
Türkiye’de tatilinizi tamamladınız artık dönüş vaktidir.. Ancak ülkeyi terketmeden öncesinde plaka ceza sorgulamanızı mutlaka yapmanız gerekiyor. Geçtiğimiz senelerde başlanan uygulamayla Türkiye’den çıkışlarda plaka ceza sorgulaması yapılıyor. Araç plakanıza ait cezanız varsa ödemeden Türkiye’den çıkışınıza izin verilmiyor. Geçmiş döneme ait veya araç başkasının üstüne kayıtlı iken ödenmemiş cezanız var ise bunu ödemeniz gerekiyor. Artan cezalar ve gecikme zamları ile birlikte bu miktar yüksek meblağları bulabilir. Araç plakası ceza sorgulamalarınızı Türkiye interaktif vergi dairesinin https://ivd.gib.gov.tr internet adresinin yabancı plakalı araç ödemeleri bölümünden öğrenebilirsiniz. Otoyol ve köprüler ceza sorgulamanızı ise www.webihlaltakip.kgm.gov.tr adresinden veya e-devlet bilgilerinizden sorgulayabilirsiniz.

SADECE HGS GEÇERLİ
Türkiye’de otoyol ve köprü geçişleri bu seneden itibaren sadece HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) ile yapılabiliyor. OGS kartları artık geçerli değil. Sadece az sayıda otoyolda gişelerde nakit ödeme kabul ediliyor. Eğer HGS kartınız yoksa sınır kapılarındaki veya oto yol üzerindeki satış noktalarından kartınızı hemen alın. Eğer temin edemiyorsanız 15 gün içerisinde HGS kartınızı alır ve para yüklemesi yaparsınız geriye dönük ceza uygulaması olmuyor.

 

Otoyollarda Otomobiller İçin Yeni Hız Sınırı Uygulaması Geçtiğimiz Yıl 1 Temmuz'dan İtibaren Başladı

Bu kapsamda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının da uygun görüşü alınarak, otomobiller için otoyollarda yeni hız sınırları belirlendi. 

 

Geçen yıl 1 Temmuz'da başlayan uygulama ile;

 

Edirne-İstanbul (Avrupa otoyolu), İstanbul-Ankara (Anadolu  Otoyolu), Niğde-Mersin-Şanlıurfa (Niğde- Tarsus kesimi, Tarsus-Şanlıurfa kesimi)  ile  Çeşme-İzmir-Aydın  (Çeşme-İzmir kesimi ile İzmir-Aydın kesimleri) otoyollarının mevcut olan 120 km/s olan hız sınırı 10 km/s artırılarak 130 km/s,  
Kuzey Marmara otoyolunun Sakarya-Kurtköy-Odayeri-Kınalı bölümü, Malkara-Çanakkale, Gebze-İzmir /Menemen-Çandarlı, Ankara-Niğde otoyollarında ise 120 km/saat olan hız sınırı 20 km/saat artırılarak 140 km/saate çıkarıldı.  Ayrıca yapımı devam eden ve yeni projelendirilecek otoyollar hizmete açıldıklarında 120 km/saat olan hız sınırı 20 km/saat artırılarak 140 km/saate yükseltildi
 

TRAFİK KURALLARINA UYUN
Türkiye’nin her köşesine otoyol veya bölünmüş devlet karayolları ile kısa sürede ulaşabilirsiniz. Bununla beraber kontroller de oldukça artmış durumda. Sabit ve seyyar radarların yanı sıra, hız koridoru uygulaması ve gişeler arası mesafe ve süre kontrolü yapılmakta. Türkiye’de hız sınırı konusunda yeni düzenlemeye gidildi. Öncelikle kendi güvenliğinizi düşünerek kurallara uygun araç kullanın. Hız limitlerine riayet edin.

Emniyet kemerinizi takın. Sevdiklerinizi, kendinizi veya başkalarını tehlikeye atmayın. Geç olsun ama güç olmasın.

VEKALET VE YEŞİL KART
Başkasının adına veya firma adına kayıtlı araçların Türkiye’ye girişlerinde vekalet beyan edilmesi şart. Firma sahibi o anda aracın içinde olsa bile yetkili makamlardan firma kaşesi ile alınmış vekaletname zorunlu. Uluslararası araç sigorta belgesi yeşil kartınızı önceden kontrol edin. Avrupa’daki bazı sigorta firmaları Türkiye’yi ‘yeşil kart’ kapsamına almıyor. Bazı firmalar ise sadece Türkiye’nin Avrupa yakasını kabul ediyor.

HAFTA ARASINI TERCİH EDİN
Kapıkule Sınır Kapısı’nda görüştüğümüz Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Nihat Kınık ile diğer yetkililer, Türk sınır kapılarının izin dönemine hazır hale getirildiğini belirterek, Avrupalı Türklere güzel ve huzurlu bir tatil dönemi dilediler. Yetkililer, yaz aylarında artan yolcu trafiği nedeniyle gerekli hazırlıkların ve takvilerin yapılması sonucunda giriş ve çıkış işleşleri ile bekleme sürelerinin en aza indirileceğini vurgulayarak şunları söylediler: “Vatandaşlarımız gerekli evraklarını ve kişiye özel belgelerini önceden hazırlamalı. Bu sene giriş ve çıkışlarda rekor bir artış bekliyoruz. Artacak bu talebi karşılamak için gerekli tedbirleri aldık ve düzenlemeleri yaptık. Vatandaşlarımıza, hafta sonları yerine hafta arası günlerde sınır kapılarımızda olacak şekilde planlama yapmalarını tavsiye ederiz. Ayrıca, sosyal medya ve internet sitemizdeki güncel bilgileri ve canlı yayınları takip etmelerinde fayda var.”

Türkiye’ye beş kapıdan giriş ve çıkış yapılmakta. Bulgaristan sınırındaki kapılar, Kapıkule, Hamzabeyli ve Dereköy. Yunanistan sınırındaki kapılar ise İpsala ve Pazarkule sınır kapısı yenilendi. 3 gidişte 3 gelişte peronlar oluşturuldu. Kapıkule 12 giriş ve 12 çıkış peronu ile Avrupa’nın en büyük sınır kapısı durumunda. İpsala ise 3 giriş ve 3 çıkış peronu ile hizmet vermekte. Türkiye otoyol ve köprülerinde bu seneden itibaren sadece HGS kartları gecerli. Eski OGS kartlarını sistem tanımıyor.

Türkiye sınır kapılarında bu sene yoğunluk ve bekleme süreleri oluşabilir. Artan uçak biletleri fiyatları nedeniyle yolcu giriş ve çıkış sayısında rekor bekliyoruz dedi.

Artan sınır ticareti ile beraber her gün çok sayıda Yunan ve Bulgar vatandaşı da Türkiye’ye giriş-çıkış yapıyor. Hafta sonları bu yoğunluğun daha da artması sebebiyle Türk sınır kapılarından geçiş yapmak için hafta arası günleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Bunun yanı sıra bu sene gümrüklerde yeni yüz tanıma sistemi kameraları yerleştirildi. Araç içinden herkes aşağıya inerek yüzünü  kameraya tanıtması gerekiyor buda en fazla 10-15 saniye vakit alabilir.

Nihat Kınık ‚ Biz elimizden geldiği kadar hızlı bir şekilde işlemlerimizi yapmaya çalışıyoruz , vatandaşlarımız biraz sabırlı olsunlar dedi

185 GÜNE DİKKAT
Yurt dışında ikâmet eden vatandaşlarımız, beraberlerinde getirdikleri taşıtlarını iki yıl süre ile TÜRKİYE’de bırakabiliyor. Dikkatli olun, mevzuattaki kişiye özel bazı maddeler mağduriyetlere yol açabiliyor. Eğer emin değilseniz e-devlet şifresizle durumunuzu sorgulayabilirsiniz. Yasa, emekli olanlar ve olmayanlar için değişik mevzuatlar içeriyor.

Tüm Gurbetçilerimize Hayırlı yolculuklar dileriz

Adım Adım SılaYolu 2023 Yol Rehberi

www.silayolu.com

Hazırlayan : Sezai Koç / Ali İnan