Türkiye’de uzun yıllardır bir çözüm bulunamayan yurt dışı plakalı araçların Türkiye’de yedikleri cezaların tahsil edilememesi sorunu sona erdi. Türkiye’de mart ayından itibaren son 5 yıla dönük trafik cezaları sınır kapılarında tahsil edilmeye başlandı. Yurt dışı plakalı araç sürücüleri, gümrük kapılarından Türkiye’yi terkederken, sistemde gözüken son 5 yıl içerisinde yedikleri cezaları ödemek zorunda kalıyor.

Son 5 yılın cezaları tahsil ediliyor

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Kapıkule Gümrük yetkilileri, 2017 yılından itibaren yenilen trafik cezalarının Mart ayından itibaren sistemde görülmeye başlandığını belirttiler. Bu tarihten itibaren de geriye dönük, yani son 5 yılın cezalarının ilgili yurt dışı plakalı aracın sahibinden tahsil ediğini kaydedildi.

10 bin TL ceza ödeyen var!

Türkiye’de araç kullanırken ceza yiyen gurbetçiler de gümrük kapılarında kendilerine çıkarılan borç miktarı ile şaşkınlık yaşıyor. Bu borç miktarının 8-10 bin TL’ye kadar da çıktığı belirtildi.

Fransalı gurbetçi: 4 bin TL ödedim

Fransa’nın Metz şehrinde yaşayan Murat Çelik de Arti33’e yaptığı açıklamada, son 5 yıllık borç milktarı olarak 4 bin TL’lik ceza ödediğini söyledi. Her sene aracıyla Türkiye’ye gittiğini kaydeden Çelik, cezaların hiçbirinden haberi olmadığını, cezaların hız, radar, HGS gibi nedenlerlen kaynaklandığını ifade etti.

Paris’te yaşayan Ahmet Şimşek de böyle bir uygulamanın kendisini memnun ettiğini söyledi. Herkesin eşit olması gerektiğini söyleyen Şimşek, şimdiye kadar yurt dışı plakalı araçların Türkiye’de ceza ödemediğini ama artık herkesin yediği cezaları olması gerektiği gibi ödeyeceğini aktardı.

Kaynak:arti33.com