Avusturya’nın Linz şehrinde ikâmet eden aslen İspartalı olan gurbetçi aile, izin dönüşü Avusturya polisi tarafından evlerine yapılan baskın karşısında şoka uğradı.

Yaşadıklarını Silayolu.com editörü İbrahim Yırtmaz'a anlatan M.S.: " Memleketimizde izin yaptıktan sonra eve döndüğümüzde komşumuz bize 'siz izindeyken polisler köpeklerle birlikte evinizie geldi' diye söyledi. Komşumuzun akli melekeleri yerinde olmadığı için tabii biz buna inanmamıştık fakat aradan 5 hafta geçtikten sonra 15 Eylül Cuma günü, 8 polis ve 2 tane köpek ile evimize yapılan baskın karşında şoka uğradık " diye söyledi.

M.S., Avusturya polisi evimizi idik didik etti. Her tarafı köpeklerle aradılar ve birşey bulamadılar. Arama bittikten sonra polislerin bize açıklaması " evde silah ve bomba araması yaptıkları" yönündeydi. Neden böyle bir şey yaptıklarını sorduğumuzda 19.08.2022 tarihinde Macaristan'da bir dinlenme tesisinde çöp konteynerına el bombası attığımız yönünde iddia olduğunu söylediler.

Bahsedilen tarihte temizlik işçilerinin çöp konteynerinde Rus yapımı bir el bombası buldukları ve kameralar kontrol edildiğinde son 2 gün içerisinde bizim aracımızdan çöp konteynerına bir şey attığımızın görüldüğü söylendi. 

Kendilerine bu yılda Türkiye'ye gittiğimizi ve yine Macaristan'dan geçtiğimizi ve hiç bir sorun yaşamadıklarını söyleyen M.S., "Türkiye'ye giderken birçok yerde çöp atıyoruz ve yüz binlerce insan da bunu yapıyor. Kimin attığını nasıl tespit ediyorsunuz? da bizi suçluyorsunuz diye itirazda bulunduk". Eşimi 3 saat gözaltında tuttuktan sonra cep telefonuna inceleme yapmak için el koyarak eşimi serbest bıraktılar dedi.

 

Gurbetçi Vatandaşlardan Yardım İstiyoruz.

M.S., 19.08.2022 tarihinde Macaristan'dan geçiş yapan ve bizim yaşadığımız olayla ilgili bir olaya maruz kalan varsa, lütfen bu konuda bizimle bilgi alış verişinde bulunmalarını rica ediyoruz diye sözlerine son verdi.

Haber: Silayolu.com

Silayolu.com internet sitesinde paylaşılan haberlerin, kaynak belirtmeden başka platformlarda paylaşılmasının hukuki suç olduğunu hatırlatır! Bu uyarıyı dikkate almayan kişi ve kurumlar hakkında hukuki süreç başlatılacağını ifade etmek isteriz.