Almanya'da Bakanlar Kurulu, Ağustos ayında herkesin çifte vatandaş olabileceği ve Alman vatandaşlığına geçişi kolaylaştıracak bir tasarıyı kabul etmişti.

Peki, yeni yasanın Fedaral mecliste kabul edilmesi halinde Türk kökenliler için ne gibi avantajları olacak?

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni yasa tasarı ile daha önce sınırlı sayıda ülke vatandaşına verilen çifte vatandaşlık hakkını herkes için genişletmeyi hedefliyor.

Yasa tasarı Federal Meclis'ten geçtiği taktirde, yabancıların Alman vatandaşlığına geçiş şartları da daha kolay hale gelmiş olacak. Aynı zamanda bu yasanın kabul edilmesi halinde Türkiye kökenli vatandaşlar için önemli avantajlı hale gelecek. Daha önce Türk vatandaşı biri Alman vatandaşlığına başvurduğunda Türk vatandaşlığından feragat etmek zorundaydı,yeni yasa tasarısı ile bu sorun ortadan kalkmış,aynı zamanda Almanya'da oy kullanabilme hakkıda tanınmış olacak.

Haber: Silayolu.com

Silayolu.com internet sitesinde paylaşılan haberlerin, kaynak belirtmeden başka platformlarda paylaşılmasının hukuki suç olduğunu hatırlatır! Bu uyarıyı dikkate almayan kişi ve kurumlar hakkında hukuki süreç başlatılacağını ifade etmek isteriz.