Avrupa Birliği (AB) tarafından tek tip bir standarda getirmek amacıyla hayata geçirilen banka kartı formatındaki AB ile uyumlu ehliyetlere dönüşüm için tanınan süre bazı yaş grupları için doluyor.

AB ehliyet dönüşümü kapsamında ehliyetlerini 19 Ocak 2013 tarihinden önce alan herkes ehliyetlerini AB ile uyumlu ehliyetlere çevirmek zorunda. Yeni ehliyetler ek güvenlik özelliklerine ve sahteciliği daha zor hale getiren bir tasarıma sahip. Ancak yığılma olmaması ve herkesin yeni belge için aynı anda ehliyet bürosuna başvurmasını önlemek için yaş gruplarına göre süre sınırlamaları getirilmişti.

Buna göre 1965-1970 yılları arasında doğanlar için 19 Ocak 2024 son tarih. Kart şeklindeki ehliyetler, Almanya’da 1999’dan bu yana kullanılıyor. Ancak 2013’ten önce verilen kartlar henüz AB ile uyumlu değil ve son kullanma tarihleri yok. Bu nedenle bir sürücünün kullandığı banka kartı şeklindeki ehliyet olsa bile bunu da 19 Ocak 2025 tarihine kadar değiştirmek zorunda. 1971 veya sonrasında doğanlar için de son tarih bu. 19 Ocak 2013’ten sonra verilen AB kartı ehliyetinin geçerlilik süresi 15 yıl ile sınırlandırıldı. Bu süreden sonra uzatma ya da değişim gerekiyor

Kaynak: Hürriyet