İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, Finlandiya’da bir işadamı aşırı hız yaptığı gerekçesiyle 121,000 Avro para cezasına çarptırıldı ve bu ceza dünyadaki en yüksek cezalardan biri oldu.

Anders Wiklöf 50 kilometrekil hız limitinin olduğu bir yerde saatte 82 km hızla, yani araç kullandığı bölgede hız sınırının 30 km/s üzerinde radara yakalandı.

 

Finlandiyada cezalar gelire göre hesaplanıyor

Cezanın bu kadar yüksek olmasının nedeni ise iş adamının bir multimilyoner olması. Finlandiya’da hız cezaları suçlunun gelirine göre hesaplanıyor.

Yılda 350 milyon avro kazanan bir şirketin kurucusu olan Anders Wiklöf, bulunduğu yoldaki hız sınırının “aniden” 70 km/s’den 50 km/s’ye düştüğünü de açıkladı. Bunun üzerine radara yakalanmaktan başka çaresi kalmadığını söyledi.

 

Bu ilk ceza değil

İşadamı 2013 ve 2018 yıllarında olmak üzere daha önce de iki kez aşırı hız yapmaktan hüküm giymişti. Sırasıyla 95.000 Avro ve 63.680 Avro para cezasına çarptırılmıştı.Bu önceki cezalar, şimdi ödemesi gereken cezanın hesaplanmasında ağırlaştırıcı bir faktör oldu. Finlandiya’da trafik suçları için verilen cezalar da suçun ciddiyetine göre hesaplanmaktadır. Multimilyonerin ehliyeti de on gün süreyle geri alındı.

Kaynak: artı33.com