Türkiye
Tarih Eki 15, 2019
Tarım ve Orman Bakanlığı taklit ve tağşiş ürün satan firmaları ifşa etti. Bakanlık yaptığı ...
Türkiye
Tarih Eki 13, 2019
Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde başlattığı Barış Pınarı Harekatı, adeta dostu düşmanı belli etti. ...
Türkiye
Tarih Eki 11, 2019
Türkiye, Suriye'nin kuzeyindeki Fırat'ın doğusundaki teröristleri temizlemek ve Suriyeliler için ...
Türkiye
Tarih Eki 11, 2019
Son dakika: Tel Rıfat'ta TSK unsurlarına PKK/PYD terör örgütünce düzenlenen havanlı saldırıda 2 ...
Türkiye
Tarih Eki 07, 2019
Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik olası askeri harekât hakkında ...
Türkiye
Tarih Eki 07, 2019
Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), 7 Ekim’den geçerli olmak üzere otoyol ve köprü geçiş ...

Okul çağındaki 63 bin çocuğa tarihi geçmiş aşı yapılmış

Okul çağındaki 63 bin çocuğa tarihi geçmiş aşı yapılmış

Okul çağındaki 63 bin çocuğa son kullanma tarihi geçmiş aşıların uygulandığı ortaya çıktı.
Sayıştay’ın Sağlık Bakanlığı’na ilişkin 2018 denetim raporuna göre Aşı Takip Sistemi’ni (ATS) kullananların bazıları verileri eksik girdi.
Rapora göre Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün aşı ihalelerinde gerektiği gibi ihtiyaç tespiti yapılamaması nedeniyle aşı stoğu ve son kullanma tarihlerinin geçmesi konusunda sorunlar yaşanıyor. Denetimlerde sağlık müdürlüklerinde son kullanma tarihi geçen 1 milyon 560 bin 415 doz aşının toplam değeri 11 milyon 332 bin 471 lira.
Raporda, alınan aşıların çok uzun süre depolarda bekletildiği, son kullanma tarihlerine yaklaştığında sağlık müdürlüklerine gönderildiği de belirtildi.
Buna göre 1 milyon 601 bin 240 doz KKK aşısı merkez depoda 290 gün bekledikten sonra, son kullanma tarihine 45 gün varken ilgili birime gönderildi. 1 milyon 267 bin 300 doz Hepatit B aşısı depoda 729 gün bekletildi, son kullanma tarihine 80 gün varken gönderildi. Buna benzer birkaç örnek daha raporda yer aldı.
Raporda, tarihi geçen aşılarla ilgili şu bölüm dikkat çekti: “Yapılan incelemelerde, profilaksi ve risk grubu aşılamaları için temin edilen aşılardan son kullanma tarihi geçtiği görünen 72.000 doz aşının okul çağında olan yaklaşık 63.000 çocuğa uygulandığının ancak süre kısıtı nedeniyle ATS’ye son tüketim tarihi öncesi girilemediği için uygulanmadı olarak görüldüğünün anlaşıldığı ifade edilmiştir.”
Bakanlığın Sayıştay’a cevabında ise depo görevlilerinin ellerindeki aşıların kayıtlarını sanal ortama zamanında kaydetmediği ifade edildi. Cevapta şöyle dendi: “Ana depoda uzun süre stok bekletilmesi veya son kullanım tarihi geçmesi nedeniyle kullanılamamış gibi görünen bazı aşıların bu durumda olmasının kuvvetle muhtemel olduğu belirtilmiştir.”

Comments powered by CComment

Günün Öne Çıkanları

Akit yazarı Burak Karen, gurbetçi Türklerin Almanya'da 100 milyar avroları olduğunu belirterek, "Erdoğan’ın bir işaretiyle paralar ...
PARİS – Avrupa Birliği (AB) içerisinde Schengen serbest dolaşım sisteminin iptali olasılığı gün geçtikçe somutluk ...
Almanya ve Türkiye arasında tırmanan miting gerginliği çifte vatandaşlığı yeniden tartışmaya açtı. Muhafazakar politikacılar ...

Bunlarda ilginizi çekebilir

Otomobil
Tarih Eki 17, 2019
©2002 -2018 SılaYolu.com Tüm Hakları Saklıdır.

Sıla Yolu.com. Almanya ve Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımıza 'Silayolu Rehberi olma misyonu üstlenmiş ve bu sorumlulukla hayata geçmiş bir websitesi olarak yola cıkmıştır.

Avrupa'da kendi alanında 2002'den bu yana 1 Numara olan SilaYolu.com Avrupa'da en çok ziyaret edilen internet portallarından bir tanesidir.

  • info@silayolu.com 
  • Hotline: 01805 47 44 66

Çözüm Ortaklarımız

Please publish modules in offcanvas position.