Otomobil
Tarih Eki 17, 2019
1 Kasım 2019 ile 15 Nisan 2020 arasında karlı veya buzlu yollarda kış lastiği veya kar zinciri ...
Otomobil
Tarih Eki 17, 2019
Sonbahar ve kış mevsiminde özellikle şehirden uzak yerlerde, hatta bazen şehrin tam ortasında ...
Otomobil
Tarih Eki 16, 2019
Önde UKL-2 platformunu paylaştığı kardeşi F40 1 Serisi gibi geniş böbrek ızgara ve büyük LED farlar ...
Otomobil
Tarih Nis 27, 2019
İngiltere'de yeni bir araştıma yüzlerce anahtarsız giriş ve çalışma sistemi bulunan aracın çalınma ...
Otomobil
Tarih Mar 31, 2019
1 Aralık 2018'de başlatılan zorunlu kış lastiği uygulaması, 1 Nisan itibarıyla sona erecek.
Otomobil
Tarih Şub 28, 2019
Almanya'nın iki büyük lüks araç üreticisi Daimler ve BMW, "sürücüsüz otomobiller" için birlikte ...

Yanlış Akaryakıt doldurursak ne olur?

Araca yanlış yakıt doldurulmasından kasıt; dizel araca yanlışlıkla benzin konması veya benzinli bir araca dizel yakıtı konmasıdır.

Ya da Euro dizel yakıt konması gereken araca klasik dizel yakıtı konması da hatalı yakıt kapsamına girer. Depoya yanlış yakıt doldurulmasının araca vereceği hasarlar bir hayli fazla olduğu için böyle bir hata olasılığı birtakım teknik tedbirlerle mümkün olduğunca azaltılmıştır. Örneğin, boyut farklılığından dolayı dizel tabancasını benzinli bir aracın deposuna sokmak aslında oldukça zordur. Ya da, ödemeyi yaptığınızda fişte doldurulan yakıt türü yazmaktadır. Kontağı çalıştırmadan önce fişe hızlıca göz atmak bir önlem olacaktır.

Yanlış Yakıt Aracı Nasıl Etkiler?

Aracınıza hatalı yakıt konarsa ve siz bunu kontağı çalıştırmadan fark ederseniz, serviste sadece deponun temizlenmesi ile sorun halledilebilmektedir. Böyle bir durumda zarar ve maliyet en az düzeyde olur.

Ancak yanlış yakıt doldurulmuş bir araçta kontak çalıştırıldıktan sonra ciddi hasar oluşmaya başlar. Böyle bir durumda yakıtın boşaltılması ve aracın bütün yakıt sisteminin temizlenmesi gerekir. Bu işlem oldukça maliyetlidir.

Aracınıza Yanlış Yakıt Doldurulursa Haklarınız Nelerdir?

Araca yanlış yakıt konması konusu Tüketici Kanunu ile düzenleme altına alınmıştır. Böyle bir hizmetten kaynaklanacak zarar benzin istasyonunun sorumluluğu altındadır. Kusurun ispatlanması için birtakım teknik incelemeler gerçekleştirilecek ve sizden de yakıtı o istasyondan aldığınıza dair fiş, fatura gibi belgeler istenecektir. Firmanın ihmal / dikkatsizliğe bağlı olarak kusurlu çıkması sonucu zararınız karşılanacaktır.

Bunun yanı sıra, “akaryakıt dolum teminatı” kasko sigortanızdaki ek teminatlardan biridir. Bu teminat, yanlış akaryakıt dolumuna karşı sizi ve aracınızı güvence altına alır. Böyle bir durumda, kasko sigortası şirketiniz ile görüşmek fayda sağlayacaktır.

Comments powered by CComment

Günün Öne Çıkanları

Akit yazarı Burak Karen, gurbetçi Türklerin Almanya'da 100 milyar avroları olduğunu belirterek, "Erdoğan’ın bir işaretiyle paralar ...
PARİS – Avrupa Birliği (AB) içerisinde Schengen serbest dolaşım sisteminin iptali olasılığı gün geçtikçe somutluk ...
Almanya ve Türkiye arasında tırmanan miting gerginliği çifte vatandaşlığı yeniden tartışmaya açtı. Muhafazakar politikacılar ...

Bunlarda ilginizi çekebilir

Otomobil
Tarih Eki 17, 2019
©2002 -2018 SılaYolu.com Tüm Hakları Saklıdır.

Sıla Yolu.com. Almanya ve Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımıza 'Silayolu Rehberi olma misyonu üstlenmiş ve bu sorumlulukla hayata geçmiş bir websitesi olarak yola cıkmıştır.

Avrupa'da kendi alanında 2002'den bu yana 1 Numara olan SilaYolu.com Avrupa'da en çok ziyaret edilen internet portallarından bir tanesidir.

  • info@silayolu.com 
  • Hotline: 01805 47 44 66

Çözüm Ortaklarımız

Please publish modules in offcanvas position.