Otomobil
Tarih Eki 17, 2019
1 Kasım 2019 ile 15 Nisan 2020 arasında karlı veya buzlu yollarda kış lastiği veya kar zinciri ...
Otomobil
Tarih Eki 17, 2019
Sonbahar ve kış mevsiminde özellikle şehirden uzak yerlerde, hatta bazen şehrin tam ortasında ...
Otomobil
Tarih Eki 16, 2019
Önde UKL-2 platformunu paylaştığı kardeşi F40 1 Serisi gibi geniş böbrek ızgara ve büyük LED farlar ...
Otomobil
Tarih Nis 27, 2019
İngiltere'de yeni bir araştıma yüzlerce anahtarsız giriş ve çalışma sistemi bulunan aracın çalınma ...
Otomobil
Tarih Mar 31, 2019
1 Aralık 2018'de başlatılan zorunlu kış lastiği uygulaması, 1 Nisan itibarıyla sona erecek.
Otomobil
Tarih Şub 28, 2019
Almanya'nın iki büyük lüks araç üreticisi Daimler ve BMW, "sürücüsüz otomobiller" için birlikte ...

Karanlıkta Araç Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 Karanlıkta Araç Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Çoğumuz zorunda kalmadıkça gece araba kullanmayı tercih etmeyiz. Karanlıkta araba kullanmak gerçekten zor. Etrafı yeterince net görememenin yanı sıra çevrenizdeki araçların gözünüzü alan farları rahat bir sürüş alanı sağlamıyor. Bu durum rahatsız ediciliği kadar tehlikeli bir yolculuğun sinyallerini de veriyor.
 
 
Hatta araştırmalara göre geceleri gündüze nazaran üç katı daha fazla kaza gerçekleştiği bilinmekte. Gece yola çıkan sürücülerin sayısı az olmakla birlikte kazaların çoğu gece yapılıyor. Tahmin edileceği üzere geceleri renkleri ayırt etme, derinlik algısı gibi konularda çok başarılı olamıyoruz. Ayrıca yorgunluktan dolayı gözlerin bulanıklaşması kazalara davetiye çıkarabiliyor. Bu tip durumların önüne geçip geceleri de aracınızı rahat bir şekilde kullanmak istiyorsanız önerilerimize dikkat etmenizde fayda var.
 
 
 
Farlarınızı Ayarlayın
Farlarınızın ayarı dengesiz veya olması gerekenden düşük olabilir. Özellikle karanlıkta aracınızı daha rahat kullanabilmek için farlarınızı doğru bir şekilde ayarlamanız önemli.
 
 
Işıkları doğru ayarladığınız halde kimi zaman aydınlatmayı fark edemeyebilirsiniz. Bu, yoldaki kirin, tozun farlarınıza yapışmasından kaynaklıdır. Bu nedenle ara ara farlarınızı temizlemeyi ihmal etmeyin.
 
 
Eski araçların çoğunda farlar plastik lensle kaplı olduğundan farların dış yüzeyinde sararma görülebilir. Böyle bir durumda far cilası ile farlarınızı temizleyebilirsiniz.
 
 
 
Gösterge Paneli Işığını Düşük Tutun
Araba kullanırken gösterge panelinin ışıklarını düşük seviyede tutmaya özen gösterin. Çünkü yüksek düzeyde bir ışık ileriyi rahat görmenize engel olacaktır.
 
 
Harita ışıkları da benzer bir duruma sebep oluyor. Sürücü koltuğundan ışığın kaynağı görülmüyorsa, iyi bir harita ışığına sahipsiniz demektir. Ancak harita ışığınız iyi olsa da gece sürüşlerinde ışıkları kapalı tutmanızda fayda var. Ayrıca ışığı içeriği dağıtan kalitesiz iç ışıklar da sürücünün gözünü alarak yolu görmesini zorlaştırıyor.
 
 
 
Gözlerinizi Dört Açın
Gece yola çıkan hayvanları görmeniz zor olabilir. Bu sebeple yol dışından yola gelecek hayvanlar olabileceğini göz önünde bulundurarak özellikle orman ve dağ yolarında dikkatli olun.
 
 
 
Gözlüklerinize Dikkat Edin
Eğer gözlük kullanıyorsanız gözlüğünüzü temiz tutun. Camlarda oluşabilecek kirliliğin yanına gözlüğünüzdeki kirliliğin eklenmesi görüş kabiliyetinizi azaltacaktır.
 
 
 
Parlayan Işıklardan Gözünüzü Kaçırın
Yol üzerindeki parlayan ışıklar gece dikkatinizin dağılmasına sebep olabilir. Karanlık yolda gösterge panelinin hafif ışığıyla gitmeye alışmışken size yaklaşan başka bir aracın farları bir anda gözünüzü alabilir. Arkanızdaki aracın uzun farları açıksa dikiz aynanızın yardımıyla ışığın görüşünüzü etkilemesini önleyebilirsiniz.
 
 
 
Sis Lambalarını Alçak Tutun
Sis lambaları adı üstünde sisli havalarda aracın önünü aydınlatıp rahat bir sürüş sağlamasıyla bilinir. Sis yerden yüksek bir mesafede olduğu için sis lambaları fazla yüksekte bulunup parlamaya sebep olmamalıdır.
 
 
Bu ışıklardan havanın sisli olmadığı zamanlarda da yararlanılabilir. Farlardan daha güçlü ışık yaydıkları için gece görüşünü rahatlatır. Aracın önünde yere yakın bulunan sis lambaları, yoldaki küçük taşların gölgelerini ve çukurları görebilmemize de yardımcı olur.
 
 
 
Dış aynalarınızı Temiz Tutmaya Ve Ayarlamaya Özen Gösterin
Aynalarınız kirliyse arkanızdaki araçtan yansıyan ışık gözünüzü alabilir. Gözünüzde dağınık şekiller belirir ve bu da tehlikeli bir yolculuğun sinyallerini verir. Bunu fark ettiğiniz anda aynalarınızı hemen temizlemelisiniz.
 
 

Comments powered by CComment

Günün Öne Çıkanları

Akit yazarı Burak Karen, gurbetçi Türklerin Almanya'da 100 milyar avroları olduğunu belirterek, "Erdoğan’ın bir işaretiyle paralar ...
PARİS – Avrupa Birliği (AB) içerisinde Schengen serbest dolaşım sisteminin iptali olasılığı gün geçtikçe somutluk ...
Almanya ve Türkiye arasında tırmanan miting gerginliği çifte vatandaşlığı yeniden tartışmaya açtı. Muhafazakar politikacılar ...

Bunlarda ilginizi çekebilir

Otomobil
Tarih Eki 17, 2019
©2002 -2018 SılaYolu.com Tüm Hakları Saklıdır.

Sıla Yolu.com. Almanya ve Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımıza 'Silayolu Rehberi olma misyonu üstlenmiş ve bu sorumlulukla hayata geçmiş bir websitesi olarak yola cıkmıştır.

Avrupa'da kendi alanında 2002'den bu yana 1 Numara olan SilaYolu.com Avrupa'da en çok ziyaret edilen internet portallarından bir tanesidir.

  • info@silayolu.com 
  • Hotline: 01805 47 44 66

Çözüm Ortaklarımız

Please publish modules in offcanvas position.