Trafik cezasında "EDS tuzağı" skandalı

Belediyelerin para kazanmak için vatandaşa adeta tuzak kurup yollara yerleştirdiği EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) cihazlarının araç hızını doğru ölçüp ölçmediğinin yeterince denetlenmediği ortaya çıktı.

 

Belediyelerin para kazanmak için vatandaşa adeta tuzak kurup yollara yerleştirdiği EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) cihazlarının araç hızını doğru ölçüp ölçmediğinin yeterince denetlenmediği ortaya çıktı. Skandal uygulama yüzünden, milyonlarca vatandaşın boş yere trafik cezası ödemek zorunda kalmış olabileceğinden endişe ediliyor.

Türk Standartları Enstitüsü (TSE), başta radarlar olmak üzere elektronik yöntemle hız tespiti yapan cihazların doğru ölçüm yapıp yapmadığını ancak 1 Temmuz 2018 tarihinden sonra kontrol edebilecek. TSE Teknik Kurulu'nun 31 Temmuz'da yayımladığı 4 yeni standart, bu cihazların, ölçümleri doğru yapıp yapmadığının bugüne kadar denetlenmediğini de ortaya çıkardı. TSE'nin hazırladığı 4 yeni standart, EDS Hız Ölçme Donanımı (HÖD), EDS Hız İhlal Tespit Donanımı (HİTD), EDS Ortalama Hız Ölçme Donanımı (OHÖD) ve EDS Kırmızı Işık İhlal Tespit Donanımı (KİTD) cihazlarını kapsıyor.

Her biri farklı bir radar teknolojisi olan bu donanımlardan HÖD sistemi, kameralar yardımıyla görüntüleri işliyor. HİTD sistemi, hız ölçümünü sinyalizasyon ve doppler etkisini kullanarak yapıyor. OHÖD sistemi başlangıç ve bitiş noktaları arasında sürücülerin ortalama hızlarını tespit ediyor. KİTD sistemi de trafik ışıklarına uymayan araçların tespiti için kullanılıyor.

BELEDİYELER YÜZDE 30’UNU ALIYOR

Milyonlarca sürücüye trafik cezası yağdıran EDS sistemleri il ve ilçelerdeki belediyeler tarafından yollara kuruluyor. EDS sistemi kuran belediyeler, bu yolla kesilen trafik cezalarının yüzde 30'unu alıyor. Bu sistemi kurabilecek gücü olmayan belediyeler ise işi şirketlere havale ediyor, şirketler cezalardan elde edilen paraların bir bölümünü alma karşılığında sistemi kurup işletiyor.

TUZAKLA PARA KAZANIYORLAR

Başlangıçta trafik güvenliğini sağlamak amacıyla getirilen sistem, belediyeler için adeta tuzakla para kazanma aracına dönüştü. Cezalardan elde edilen gelir sistemi kuran şirket ile belediye arasında paylaştırılıyor.

Erdoğan SÜZER - SÖZCÜ

Benzer Öğeler (etikete göre)

 • En fazla yeni araç Almanya’da trafiğe çıktı
  05/08/2017
  İlk yorumlayan ol!
 • Sürücüleri isyan ettiren HGS ve OGS cezaları
  05/08/2017
  İlk yorumlayan ol!
 • Bu hafta sonu yollar nasıl olacak
  05/08/2017
  Okunma 8480 defa

  Geçtiğimiz hafta sonunda iznciler Kapıkule’de saatlerce beklemek zorunda kalmışlardı. Peki bu hafta izincileri  nasıl bir manzara bekliyor? Detaylar haberde..

  Geçtiğimiz hafta Karayolundan Türkiye’ye seyahat edenler oldukça sıkıntılı saatler yaşadılar. Bir çok sınır kapısında yığılmalar oluşurken , bekleme süreleri de saatlerce sürdü. Geçtiğimiz hafta sonu  Kapıkule’de 6-10 saat arasında beklemek zorunda kalanlar oldu.

  Bulgaristan tarafında ise yaklaşık 30 KM civarlarında uzun kuyruklar oluştu. Bulgar gümrük polisleri sürücüleri diğer sınır kapılarına yönlendirmişti.Bulgar polisinin sürücüleri diğer kapılara yönlendirmesiyle ,bu kapılarda da uzun kuyruklar oluştu.

   Bu hafta sonu yola çıkacaklar şimdiden sınırlarda uzun beklemelere hazır olmalılar..

  Bu hafta Almanya’da Berlin, Brandenburg, Hamburg, Mecklenburg-Vorpommern ve Schleswig-Holstein Eyaletlerinde okullar tatile giriyor. Aynı şekilde Hollanda’nın kuzey bölgelerinde de tatil başlıyor. Geçtiğimiz hafta sonu tatile giren Kuzey Ren Vestfalya eyaleti ile Hollanda’nın güney bölgelerinden ise ikinci tatilci dalgasının yola çıkması bekleniyor.

  Bu hafta sonu yollarda yine büyük bir yoğunluk bekleniyor. Diğer yandan dönüş yolculukları da başladığı için, yoğunluk çift taraflı yaşanabilir.

  Hafta sonu yola çıkmamakta fayda var.

  SılaYolu.com

 • YOLLARDA KIRMIZI ALARM
  05/08/2017
  Okunma 6781 defa

  Hafta sonuna Dikkat ! Hafta sonu tatilden dönen ve yeni tatile çıkacaklar bu hafta sonu karşı karşıya gelecek.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…