Kapıkule Sınır Kapısı’ndaki yoğunluğun önüne geçilemiyor. Kapiulede kuyrukların önüne geçilemiyor

Kapıkule Sınır Kapısı’ndaki yoğunluğun önüne geçilemiyor.

Yaz tatilini geçirmek üzere gurbetçilerin çoğunlukla tercih ettiği Avrupa’nın en büyük kara sınır kapısı Kapıkule’de oluşan yoğunluk gurbetçi vatandaşları zor durumda bırakıyor.
Yaz tatilini geçirmek üzere gurbetçilerin çoğunlukla tercih ettiği Avrupa’nın en büyük kara sınır kapısı Kapıkule’de oluşan yoğunluk gurbetçi vatandaşları zor durumda bırakıyor.

BULGAR VE TÜRK TARAFINDA PERONLAR YETMİYOR.

Gurbetçilerin gelişinde Bulgar tarafında 6, Türk tarafında ise 10 peron açılmasına rağmen hafta sonları oluşuna yoğunlukta kuyruklar eritilemiyor. Gurbetçiler, Bulgar tarafından sadece pasaport kontrolü yapıldığı için daha hızlı ilerlenebildiğini kaydetti. Ancak Kapıkule’de muayene işlemi de olduğu için kuyrukların Bulgar tarafına kadar uzadığına dikkat çektiler.

Türkiye’nin yoğunluğu önlemek için ön kayıt sistemini devreye sokması ve tam mesai ile çalışam memurlara rağmen Kapıkule Sınır Kapısı’ndaki yoğunluğun önüne geçilemiyor.

Bulgar medyasında yer alan haberlere göre son yılların en yoğun gurbetçi akınının yaşandığı Kapıkule’de kuyruğun zaman zaman 'Bulgaristan tarafına kadar ulaştığı aktarıldı.

Son Düzenlenme Perşembe, 03 Ağustos 2017 10:28

Benzer Öğeler (etikete göre)

 • Gümrük kapılarında kuyruk sona erecek
  12/01/2017
  Okunma 61 defa

  Türkiye, Kapıkule Sınır Kapısı başta olmak üzere gümrük kapılarındaki kuyruklara son verecek adımlar atacak.

 • Gurbetçiler anavatana 33 milyar dolar para bıraktı
  12/01/2017
  Okunma 2134 defa

  TÜİK verilerine göre, son 5 yılda yurt dışındaki Türkler, anavatanı 30 milyon 471 bin kez ziyaret etti ve 33 milyar dolar para bıraktı.

 • 68 bin araç daha çıkacak
  12/01/2017
  Okunma 781 defa
  Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, tatil ve bayram dönemlerinde gümrük idarelerinde yığılmalar yaşanabildiğini, yoğunluğun en fazla hissedildiği 30 Haziran ile 26 Ağustos tarihleri arasında Trakya'da bulunan 5 kara kapısından 379 bin 704 aracın giriş yaptığını, 311 bin 910 aracın ise çıkış yaptığını söyledi…

  Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, tatil ve bayram dönemlerinde gümrük idarelerinde yığılmalar yaşanabildiğini, yoğunluğun en fazla hissedildiği 30 Haziran ile 26 Ağustos tarihleri arasında Trakya'da bulunan 5 kara kapısından 379 bin 704 aracın giriş yaptığını, 311 bin 910 aracın ise çıkış yaptığını söyledi.

  Buna göre 67 bin 794 aracın daha çıkış yapmasının beklendiğinin altını çizen Bakan Tüfenkci, Kapıkule'den giriş yapan araçların bir kısmının çıkış için Hamzabeyli ve Pazarkule Gümrük kapılarını tercih ettiğini dile getirdi. Bakan Tüfenkci, Kapıkule'den Bulgaristan'a saatte ortalama 150-160 araç çıkışı olduğunu günde ise 3 bin 500 aracın çıkışının gerçekleştirildiğini ifade etti.

  21-29 Ağustos 2016 tarihleri arasında 62 bin 670 aracın giriş yaptığını belirten Bakan Tüfenkci, 2017'nin aynı günlerinde ise araç sayısının yüzde 12,7 oranında artarak 70 bin 614'e ulaştığını belirtti.

  TIR YOĞUNLUĞU BULGAR TARAFINDAN

  Bakan Tüfenkci, bakanlık olarak hedeflerinin ihracatçının işini kolaylaştırmak, ticaretin daha hızlı ve güvenilir yapılmasını sağlamak olduğunu belirterek, "Bulgaristan'a açılan kapılardaki tır kuyrukları ve araç yoğunluğu, gurbetçilerin aynı anda dönüşe geçmelerinden ve Bulgar tarafında da işlerin yavaş ilerlemesinden kaynaklanıyor. İhracatımızın etkilenmemesi ve vatandaşlarımızın mağdur olmaması için Bulgaristan tarafı ile görüşmelerimiz devam ediyor." ifadelerini kullandı.

  ÖN BEYANLA İŞLEMLER 30 SANİYEDE TAMAM

  Bakan Tüfenkci, kapılarda yoğunluğun önüne geçmek için ise vatandaşların “Taşıt Ön Beyan Uygulaması” nı kullanmalarının önemli olduğunu belirtti. Bakan Tüfenkci, geçtiğimiz Haziran ayında Taşıt Ön Beyan Uygulamasından 3 bin 89 aracın faydalandığını, yaz sezonunun başladığı ve yurtdışında yaşayan vatandaşların ağırlıklı olarak ülkemize giriş yaptığı Temmuz ayında ise bu sayının 26 bin 243'e yükseldiğini bildirdi.

  Geçen yıl Temmuz ayında ise uygulama ile kapılardan geçen araç sayısının 17 bin 83 olduğunu ifade eden Bakan Tüfenkci, taşıt beyan sistemini kullananların sayısının arttığını ancak bu sayıyı yeterli bulmadıklarını dile getirdi.

  Bakan Tüfenkci, uygulama ile vatandaşların kapılara gelmeden, taşıt bilgilerini Bakanlık web sayfasında yer alan uygulama aracılığıyla girilebileceğini hatırlattı. Uygulama ile gümrük kapılarında işlemlerin daha hızlı tamamlandığına ve bekleme süresinin asgari düzeye indiğine işaret eden Bakan Tüfenkci, “Normalde taşıt başına 3-4 dakikayı bulan kayıt işlemi gümrük memurunca veri girişi yapılmayıp sadece bilgilerin doğruluğu kontrol edileceğinden, ön beyanla 30 saniyeye inmektedir. İşlemlerin daha da hızlandırılması amacıyla ayrıca idarelerimizde ilave personel de görevlendirmekteyiz.” dedi.

  PLAKA TANIMA SİSTEMİNDE SONA DOĞRU

  Gümrüklerde iş akış süreçlerini hızlandırmak amacıyla, kara sınır kapılarında durak sayılarının azaltılacağını bildiren Bakan Tüfenkci, “Kara sınır kapılarındaki manuel kayıt sistemi yerine son teknoloji kullanarak hazırlanan plaka tanıma sistemi ile çok daha hızlı ve güvenli geçiş sağlayacağız.” diye konuştu.

  Bakan Tüfenkci, 20 kara sınır kapısında plaka tanıma sistemi kurulması çalışmalarının hızla devam ettiğini, Ekim ayında sistemin kapılarda faaliyete geçmesinin planlandığını bildirdi. Sistemin kurulmasıyla sınır kapılarına gelen tüm araçların duraklama yapmadan geçiş yapacağını aktaran Bakan Tüfenkci, “Sistem gümrüklerde araç kayıtları için harcanan zamanı azaltacak. Araçlara ülke içerisindeki trafik ihlalleri dolayısıyla kesilen trafik cezalarının tahsil ve takibine imkan sağlayacak.” diye konuştu.

 • GURBETÇİLERİN YOLLARDA KUYRUK ÇİLESİ DEVAM EDİYOR
  12/01/2017
  Okunma 6683 defa

  Yaz tatilini Türkiye’de geçiren gurbetçi Türklerin dönüş yolculuğu devam ediyor. Tatilini bitiren ve araçları ile Avrupaya dönenler Kapıkule Sınır Kapısı ,Hamzabeyli ve Pazarkule' sınır kapılarında uzun araç kuyrukları oluşturdular.

 • SINIR KAPILARI SIRAT KÖPRÜSÜ GİBİ
  12/01/2017
  Okunma 4958 defa

  Yıllık izinlerini tamamlayıp Kaldıkları ülkelere geri dönen gurbetçiler' Hafta sonu yine 'Kapıkule’de perişan oldular. Vatandaşlarımız hafta sonu yine Kapıkule'de 5 ile10 Saat arasında beklediklerini bizlere aktardılar.. Detaylar haberde...

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…