Turizm
Tarih Oca 19, 2019
Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden Kartalkaya'da yarıyıl tatili dolayısıyla yoğunluk ...
Turizm
Tarih Oca 16, 2019

Safranbolu Karabük ilimizin bozulmamış tarihi dokusu ile ön plana çıkan ilçesidir.

Turizm
Tarih Oca 15, 2019
Türk Hava Yollarindan gurbetcileri sevindirecek kampanya.
Turizm
Tarih Oca 13, 2019
THY süper kampanya.
Turizm
Tarih Oca 11, 2019
Almanya'da Köln-Bonn, Düsseldorf ve Stuttgart havaalanlarında güvenlik personeli bir günlük uyarı ...
Turizm
Tarih Oca 09, 2019

Almanya’da, Verdi sendikasınca Düsseldorf, Köln-Bonn ve Stuttgart Havalimanlarında görev yapan ...

Dizel skandalına Türk avukat ayarı

Kölnlü avukat Oğuz Korumtaş, dizel skandalına karışan Audi’yi köşeye sıkıştıran bir karar aldırdı. Bilirkişi, “Otomobillerin değeri düştü” derse, herkes için tazminat hakkı doğacak

 

Kölnlü avukat Oğuz Korumtaş, dizel skandalına karışan Audi’yi köşeye sıkıştıran bir karar aldırdı. Bilirkişi, “Otomobillerin değeri düştü” derse, herkes için tazminat hakkı doğacak

KARLSRUHE Eyalet Mahkemesi, dizel skandalıyla ilgili sansasyonel bir karara imza attı. Mahkeme, skandaldan sonra Volkswagen (VW) ve Audi tarafından araçlara yüklenen yazılımın araçların piyasa değerini düşürüp düşürmediğini belirlemek üzere bilirkişi atanmasına karar verdi. Kararı, Türk avukat Oğuz Korumtaş aldırdı. Bilirkişi, "Değer kaybı var" derse, Audi tazminat ödemek zorunda kalacak.

YÜZDE 30 KAYIP VAR
VOLKSWAGEN Grubu bünyesinde bulunan Audi, aynı VW'nin diger markaları gibi, araçlara yeni bir yazılım yükleyerek, dizel skandalını atlatmaya çalışmıştı. Bilirkişi, "Bu yazılım, aracın piyasa değerini düşürmüştür" tezini destekleyen bir rapor hazırlarsa, Audi, onbinlerce davaya maruz kalabilir.
Korumtaş, araçta yüzde 30'luk bir değer kaybı yaşandığını belirtiyor.

YEN YAZILIM DEGER DÜSÜRDÜ
KORUMTAŞ, 2012'de 39 bin euroya Audi Q5 marka bir araç satın alan Türk adına dava açtı. Araca emisyon skandalından sonra yeni yazılım yüklendi. Korumtaş, "Araç yüzde 30 değer yitirdi, emisyon değeri arttı, yakıtı çoğaldı diyoruz ve paranın tamamını geri istiyoruz" dedi.

VW "SORUN BİTTİ" DİYOR
DİZEL skandalından sonra Volkswagen ve Audi, "Yeni yazılım yükledik, sorun bitti" diyor. Ancak Oğuz Korumtaş ve ekibi, yeni yazılım yüklenen araçlarda bazı gariplikler olduğunu kanıtladı. SABAH'a konuşan Korumtaş, "Bazı arabalarda durup dururken kendiliğinden klima çalışıyor, bazı araçların ön kısmından ses geliyor. Ve yakıt da arttı. Yeni yazılımı yükleten kişilere tazminat hakkı doğacak" dedi.

İbrahim TAŞ / KÖLN
Sabah

Comments powered by CComment

Günün Öne Çıkanları

Akit yazarı Burak Karen, gurbetçi Türklerin Almanya'da 100 milyar avroları olduğunu belirterek, "Erdoğan’ın bir işaretiyle paralar ...
PARİS – Avrupa Birliği (AB) içerisinde Schengen serbest dolaşım sisteminin iptali olasılığı gün geçtikçe somutluk ...
Almanya ve Türkiye arasında tırmanan miting gerginliği çifte vatandaşlığı yeniden tartışmaya açtı. Muhafazakar politikacılar ...

Bunlarda ilginizi çekebilir

©2002 -2018 SılaYolu.com Tüm Hakları Saklıdır.

Sıla Yolu.com. Almanya ve Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımıza 'Silayolu Rehberi olma misyonu üstlenmiş ve bu sorumlulukla hayata geçmiş bir websitesi olarak yola cıkmıştır.

Avrupa'da kendi alanında 2002'den bu yana 1 Numara olan SilaYolu.com Avrupa'da en çok ziyaret edilen internet portallarından bir tanesidir.

  • info@silayolu.com 
  • Hotline: 01805 47 44 66

Çözüm Ortaklarımız

Please publish modules in offcanvas position.