Hangi hava yolu ne kadar ücretsiz bagaj hakkı veriyor?

OKTAN ERDİKMEN - Türk Hava Yolları uçuşlarında ücretsiz bagaj hakkının dış hatlarda 30’dan 23 kiloya indirilmesi, Avrupalı Türklere bir darbe daha vurdu. Yurt dışında yaşayanlara 30 kilo bile zaten yetmiyordu. Üstelik kilogram başı ödemeler de THY tarafından kaldırıldı. Artık 1 kg bile fazlanız olsa tam 50 avro ödeyeceksiniz. 32 kg’a kadar, 5, 10 veya 25 kilo fark etmeksizin 50 avro ücret isteniyor. Bu durumdan geri adım atılmazsa, haziran ayından itibaren gurbetçiler hava limanlarında trajik anlar yaşayacaklar.

1 kilo fazla için gurbetçiden 50 avro istemek akla, mantığa, vicdana uygun bir durum değil. Bu nedenle AK Parti’nin, tıpkı askerlik ücretini 10 bin avroya çıkardıktan sonra, gelen tepkiler üzerine geri adım atması gibi, THY yönetimine baskı yaparak bu ücreti düşürmeye ve ücretsiz bagaj hakkını arttırmaya çalışması gerekiyor.

En yağlı müşteriler gurbetçiler

THY’nin en çok kar ettiği uçuşlar Avrupa uçuşları. Türkçesi, en yağlı müşteriler gurbetçiler. 2017’nin ilk 3 ayı içerisinde 1,4 milyar lira zarar eden bir şirketten bahsediyoruz. Hükümet THY’yi dış politikada bir enstrüman olarak kullanıyor. Afrika’da kuş uçmaz kervan geçmez bölgelere İstanbul’dan direk uçuş var. Bunların kararını elbette hükümet verir ancak Afrika’da uğranan zararın veya Barcelona’ya ödenen reklam paralarının bedelini de gurbetçiye ödetmeye kalkanlar, bunun sorumluluğunun da hükümette olduğunu unutmasın.

Maalesef, Türkiye bir parti devlet olarak algılanıyor. Kamu kurumlarının ve hissesi kamuya ait olan THY gibi 'özerk' şirketlerin başarısı da başarısızlığı da hükümete mal ediliyor. Dolayısıyla çok sayıda AK Partili, 30’dan 23’e indirilen serbest bagaj haklarının ellerinden alınmasına bile ses çıkarmıyor. Oysa şunun ayırdına varmalıyız: Hükümetin iyi yaptığı şeyler olduğu gibi kötü yaptığı şeyler de olabilir. Kendileri ekonomi bilet alıp otomatik yükseltmeyle business class’ta bedava giden milletvekillerini alkışlamaya devam edersek, sırtımıza binen çok olur. Vatandaşlar olarak ideolojik saplantılardan bağımsız bir şekilde hakkımızı aramalıyız.

Ücretsiz bagaj hakkından önce, THY uçuşları için söz verilen ancak seçimden sonra unutulan yüzde 20 indirim sözünü de yetkililere sürekli hatırlatmalıyız.

Hangi hava yolu ne kadar ücretsiz bagaj hakkı veriyor?

Mevcut durumda Türkiye merkezli hava yollarının ücretsiz bagaj haklarını karşılaştırmalı olarak incelediğimizde şu tabloyla karşılaşıyoruz:

THY dışındaki bütün Türk uçak şirketleri, önceden beyan etmek kaydıyla daha uygun koşullarda bagaj hakkı satın alma imkanı sunuyorlar. En önemli fark da, THY dışındakilerde kilo başına ek ücret ödeme ve önceden daha uygun fiyata ek kilo hakkı satın alma imkanı olması.

THY'de dış hatlarda ücretsiz bagaj hakkı 23 kg. 32 kg’a kadar ikinci valiz için 50 avro, üçüncü valiz içinse 70 avro ödeniyor.

Atlas dış hatlarda 30 kg ücretsiz. Sonrası için kg başına ücret sefere göre 4 dolarla 13 dolar arasında değişiyor.

Pegasus dış hatlarda 20 kg ücretsiz, fazlası için kg başına, sefer uzunluğuna göre 2-5 avro arasında ücret isteniyor.

SunExpress dış hatlarda 20 kg (yurt dışından İzmir'e uçuşlarda 30 kg) ücretsiz. Bunun üzerine çıkılırsa, kg başına 10 avro talep ediliyor.

Onur Air dış hatlarda 20 kg ücretsiz, fazlası için havalimanında 6 avro kg başına ödeme yapmak gerekiyor. Önceden satın alma durumunda, fazla bagajda yarı yarıya indirim yapılıyor.

Lufthansa'da misafir işçi tarifesi var

Almanya’da yaşayan Türkler için Lufthansa’nın avantajlı bir tarifesi var. 23 kg x 2 toplam 46 kg’lık ücretsiz bagaj imkanı tanıyan ‘Gastarbeitertarife’.

Bunun dışındaki tarifelerde 23 kg ücretsiz. Avrupa’da ikinci bagaj için tıpkı THY’de olduğu gibi 32 kg’a kadar 50 avro isteniyor.

THY ve Lufthansa her ne kadar rakip olsalar da birçok alanda ortak çalışıyorlar. SunExpress şirketinde de yarı yarıya ortaklar. Yani 'milli gururumuz' diye bilerek fazla ödediğiniz paralar, ortak uçuşlarda Almanların cebine gidiyor olabilir.

Bu iki şirket, İzmir’de ve Antalya’da SunExpress üzerinden hakimiyet kurmuş durumdalar. Almanya’dan İzmir’e ve Antalya’ya direk SunExpress uçuyor. THY ve Lufthansa bu piyasaya pek girmiyorlar. Bu durumun Rekabet Kanunu açısından da ele alınması gerekiyor.

Sonuç itibariyle vatandaş gurbet elde eşek gibi çalışıp kenara 3 kuruş izin parası ayırıyor. Onu da holdingler aralarında paylaşıyorlar.

Bu durumda THY de Lufthansa gibi bir Gastarbeiter tarifesi geliştirip, yurt dışında oturumu olanlara 23 kg’dan 2 ayrı bagaj hakkı tanımalı.

Ekonomi biletle otomatik olarak bedavadan business class’a yükseltilen milletvekilleri, Türkiye’den Avrupa’ya gidip gelirken, bu konuyu uçakta bir düşünmeliler.

Ya da uçağın arka sıralarında, memlekete 2 parça hediye götüreceğim diye 50 avro ekstra bagaj parası ödeyen gurbetçi işçiler, bu durumun nereye kadar böyle gitmesi gerektiğine karar vermeliler.

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuza emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…