Turizm
Tarih Oca 19, 2019
Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden Kartalkaya'da yarıyıl tatili dolayısıyla yoğunluk ...
Turizm
Tarih Oca 16, 2019

Safranbolu Karabük ilimizin bozulmamış tarihi dokusu ile ön plana çıkan ilçesidir.

Turizm
Tarih Oca 15, 2019
Türk Hava Yollarindan gurbetcileri sevindirecek kampanya.
Turizm
Tarih Oca 13, 2019
THY süper kampanya.
Turizm
Tarih Oca 11, 2019
Almanya'da Köln-Bonn, Düsseldorf ve Stuttgart havaalanlarında güvenlik personeli bir günlük uyarı ...
Turizm
Tarih Oca 09, 2019

Almanya’da, Verdi sendikasınca Düsseldorf, Köln-Bonn ve Stuttgart Havalimanlarında görev yapan ...

Zamsız yurt dışı borçlanma için son 1 ay

Yurt dışı borçlanmada, zamdan etkilenmemek için son başvuru tarihi 31 Aralık.

AV. ŞERİF YILMAZ - Normalde emeklilik sistemlerinde esas olan çalışırken yaşlılık dönemi için prim ödeyerek emekli hakkı kazanmaktır. Elde olmayan sebeplerle çalışılamayan dönemleri ise istisnai bir uygulama olarak borçlanma ve bedeli ödenmek suretiyle kapatmak imkanı verilmiştir. Örneğin askerlik döneminin borçlanılması gibi.

Hal bu iken Türkiye Cumhuriyeti devleti yurtdışında bulunan ve oralarda çalışan ve/veya evhanımı insanlarımıza dünyanın hiçbir ülkesinin vermediği yurtdışında geçen sürelerini borçlanma hakkı vermiştir. Fakat zaman içerisinde bu sistemin de ülke ekonomisine yük getirdiği düşünülmeye başlanınca hükümetler tarafından zorlaştırılma çabaları olmuştur.

İşte bunlardan biri de borçlanma bedellerinin belirlenmesi. Günlüğü 1, 2, 5 ve 3,5 USD olarak borçlanılan zamanlar olmuştur. En son 2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Reformu ile bu zorluk daha da arttırılmış ve yurtdışı borçlanmasında borçlanma tutarı, başvuru tarihinde 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 82.maddesinde belirtilen prime esas asgari ve azami günlük kazanç arasında seçilecek günlük kazancın % 32'si borçlanılacak her bir gün için tahakkuk ettirilen miktara göre belirlenmeye başlanmıştır. Yani kısacası bedel asgari ücretin artışına endekslenmiştir ve ülkemizde normalde asgari ücret her sene yılın ilk ve son altı ayına göre belirlenmektedir.

Ancak 2015 yılının son altı ayında belirlenen 13,584 TL’sı günlük borçlanma bedeli, Ak Parti hükümetinin seçim vaadi olarak asgari ücrete %30 zam yapması günlük borçlanma bedelinin de %30 artarak 17,568 TL’sına çıkmasına sebebiyet vermiştir. Ayrıca bu arttırılan asgari ücret ilk defa altı aylık değil 2016 yılının tamamı için 01.01.2016-31.12.2016 tarihleri arası için belirlenmiştir. Dolayısıyla borçlanma başvuru yapmak isteyenler için 31 Aralık 2016 tarihine kadar halen geçerli günlük borçlanma bedeli 17,568 TL’sıdır. Borçlanma yapacak kişiler bu asgari bedelin 6,5 katına kadar günlük borçlanma bedelini kendileri belirleyebiliyor.

Yine her yeni yılda olduğu gibi borçlanma bedelleri 01.01.2016 tarihinde iki altı aylık dönemler için yeniden belirlenecek ve geçen yıllarda olduğu gibi (2016 yılı hariç) her dönem için ayrı ayrı yaklaşık % 5-7 oranında zamlanacak.

Bu nedenle askerlik ve doğum borçlanması gibi yurtdışı borçlanma başvurusu yapmayı düşünen vatandaşlarımızın yeni zamdan etkilenmemek için bir an önce başvurularını yapmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz. Zira sadece beklemekle bir gün geçirdiğinizde ödeyeceğiniz rakamlar 1000-3000 Euro artacaktır.

BAŞVURUMU BİZZAT MI YAPMALIYIM?

Diğer yandan vatandaşlarımızın aklına şu soru gelebilir; Acaba Sosyal Güvenlik Kurumuna bizzat mı başvurmam gerekiyor, gerekmiyorsa bile borçlanma başvurum 31 Aralık 2016 tarihinden sonra SGK kayıtlarına girerse gecikmiş olur muyuz?

Kuruma bizzat başvuru yapmanız gerekmiyor. Yurtdışından da başvuru yapıbilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus, yurtdışından başvururken başvuru evraklarının SGK'ya adi posta yolu ile değil taahhütlü (Einschreiben) veya iadeli taahhütlü (Einschreiben mit Rückschein) olarak gönderilmesi gerekir. Bu halde başvuru tarihi başvuru evraklarının postaya verildiği tarihtir. Yani borçlanmanız 17,568 TL üzerinden hesaplanmak zorundadır. Bu nedenle gönderinizi postaya verdiğinizde postaneden alınan belgeleri özenle saklanmalısınız.

Bizim burada vatandaşlarımıza tavsiyemiz borçlanma yapmadan önce özellikle uzman birine başvurmaları, emeklilik şartlarını öğrenmeleri ve bir uzman yardımı ile borçlanma belgesinin doldurulması. Bunu yapmakla doğru bir yol izleyebilir ve en az borçlanma ile daha çok emekli maaşı elde edebilirler.

Bu konuda hukuk büromuz vatandaşlarımıza ücretsiz olarak danışma hizmeti vermektedir. Türk vatandaşı veya Mavi Kartlı insanlarımız bize bu konuda rahatlıkla mail adresimizden veya web sayfamızdaki iletişim bilgilerinden ulaşıp yardım alabilirler.

Avukat Şerif Yılmaz - Osnabrück

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Comments powered by CComment

Günün Öne Çıkanları

Akit yazarı Burak Karen, gurbetçi Türklerin Almanya'da 100 milyar avroları olduğunu belirterek, "Erdoğan’ın bir işaretiyle paralar ...
PARİS – Avrupa Birliği (AB) içerisinde Schengen serbest dolaşım sisteminin iptali olasılığı gün geçtikçe somutluk ...
Almanya ve Türkiye arasında tırmanan miting gerginliği çifte vatandaşlığı yeniden tartışmaya açtı. Muhafazakar politikacılar ...

Bunlarda ilginizi çekebilir

©2002 -2018 SılaYolu.com Tüm Hakları Saklıdır.

Sıla Yolu.com. Almanya ve Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımıza 'Silayolu Rehberi olma misyonu üstlenmiş ve bu sorumlulukla hayata geçmiş bir websitesi olarak yola cıkmıştır.

Avrupa'da kendi alanında 2002'den bu yana 1 Numara olan SilaYolu.com Avrupa'da en çok ziyaret edilen internet portallarından bir tanesidir.

  • info@silayolu.com 
  • Hotline: 01805 47 44 66

Çözüm Ortaklarımız

Please publish modules in offcanvas position.