Turizm
Tarih Oca 19, 2019
Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden Kartalkaya'da yarıyıl tatili dolayısıyla yoğunluk ...
Turizm
Tarih Oca 16, 2019

Safranbolu Karabük ilimizin bozulmamış tarihi dokusu ile ön plana çıkan ilçesidir.

Turizm
Tarih Oca 15, 2019
Türk Hava Yollarindan gurbetcileri sevindirecek kampanya.
Turizm
Tarih Oca 13, 2019
THY süper kampanya.
Turizm
Tarih Oca 11, 2019
Almanya'da Köln-Bonn, Düsseldorf ve Stuttgart havaalanlarında güvenlik personeli bir günlük uyarı ...
Turizm
Tarih Oca 09, 2019

Almanya’da, Verdi sendikasınca Düsseldorf, Köln-Bonn ve Stuttgart Havalimanlarında görev yapan ...

HAFTANIN BİLANÇOSU 15 SAAT BEKLEYENLER OLDU

SılaYolu.com olarak daha önce yaptığımız haberlerde de ' Bu yıl en çok can sıkacak konulardan bir tanesi Güzergah üzerinde ki sınır kontrollerinin arttırılması olacağını belirtmiş ve dönüşlerin oldukca sıkıntılı gececeğini yazmıştık.

 

Yaz mevsiminde tatillerini Türkiye'de tamamlayan 'Avrupalı Türkler dönüş yoluna geçtiler.Türkler  bu yıl son yılların en zorlu dönüş yolculuğu ile karşı karşıya kaldılar.

Geçtiğimiz hafta sonu ve ondan önceki haftalarda dönüş yolu  izinçiler için oldukça sıkıntılı geçti. Kapıkule’den Bulgaristan’a geçişler de en az  15 saat kuyrukta bekleyenler oldu.
 

Avrupa’ya karayolundan dönüşler adeta çileye dönüştü. Geçtiğimiz hafta sonu ve ondan önceki haftalarda özellikle cuma ve cumartesi  günleri sınır kapılarındaki bekleme süreleri hat safhadaydı. Yapılan tüm  uyarılara rağmen izinciler yine Kapıkule’ye akın etti.Güvenlik nedenleriyle saha içine araç alımı yapılmayıncada, araç sayısının aniden artması nedeniyle edirne yolunda uzun araç kuyrukları oluştu.

Bulgaristan araçları tek tek arıyor

Bulgaristan ve Türkiye arasındaki Kapitan Andreevo-Kapıkule Sınır Kapısı’nda Avrupa Birliği vatandaşları dahil, çok sıkı pasaport kontrolü uygulanıyor.

Ülke topraklarına giren tüm araçlar kapsamlı bir şekilde kontrol işlemine tabi tutuluyor.Buda Kapıkule'de yığılmalara ve saatlerce beklemelere neden oluyor.

Avrupa ülkelerinde durum farklı değil.

Avrupa’ya yönelik mülteci akını nedeniyle sınır kapılarında kontroller artırıldı. Schengen anlaşmasına rağmen, Avusturya ve Almanya başta olmak üzere AB ülkeleri güvenlik güçleri sınır kapılarında yoğun kontroller yapıyor.

Edinilen bilgide ' Macaristan sınır kapısı Rözske de ise geçtiğimiz hafta bekleme süreleri en az 10-12 saat arasında olduğu belirtiliyor. Aynı zamanda Hırvatistan–Sırbistan sınırı Bajakovada’da uzun kuyrukların olduğu burda da bekleme sürelerinin 5-8 saat arasında değiştiği belirtiliyor.

Tatillerini tamamlayıp bu hafta sonu eve geri dönecek bölgeler ise Berlin, Brandenburg, Mecklenburg-Vorpommern, Schleswig-Holstein ve Hollanda'nın bir kısmı.

Bundan dolayı bu hafta sonu yine perşembe ve cuma ,  cumartesi ve pazar günlerinde sınır kapılarında yine yılın en yoğun günlerinden bir yaşanacak.

Diğer kapıları kullanmak daha avantajlı

Kapıkule sınır kapısında aşırı yoğunluk yaşanırken, İpsala Sınır kapısı sakin geciyor. Vatandaşlarımızın kullanabileceği diğer bir alternatif yol ise İPSALA  - Kestanies (Yunanistan) Sınırı- Svilengrad (Bulgaristan) istikameti. İpsala sınır kapısından Yunanistana giriş yaparak hemen akabinde Kestanies (Yunanistan) den 'Bulgarsitan'a giriş yapabilirler.Diğer bir seçenek ise Bulgaristan'a açılan Dereköy sınır kapısı bu kapıda oldukca sakin geciyor.

Hamzabeyli ve Pazarkule’den geçenler çok kısa bir bekleme süresi ile Bulgaristan'a geçiş yapabiliyorlar.

En iyi alternatif ise  Dönüşte İPSALA  - Kestanies (Yunanistan) Sınırı- Svilengrad (Bulgaristan) istikameti üzeri önemli ölçüde zaman kazanabilirsiniz.

Comments powered by CComment

Günün Öne Çıkanları

Akit yazarı Burak Karen, gurbetçi Türklerin Almanya'da 100 milyar avroları olduğunu belirterek, "Erdoğan’ın bir işaretiyle paralar ...
PARİS – Avrupa Birliği (AB) içerisinde Schengen serbest dolaşım sisteminin iptali olasılığı gün geçtikçe somutluk ...
Almanya ve Türkiye arasında tırmanan miting gerginliği çifte vatandaşlığı yeniden tartışmaya açtı. Muhafazakar politikacılar ...

Bunlarda ilginizi çekebilir

©2002 -2018 SılaYolu.com Tüm Hakları Saklıdır.

Sıla Yolu.com. Almanya ve Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımıza 'Silayolu Rehberi olma misyonu üstlenmiş ve bu sorumlulukla hayata geçmiş bir websitesi olarak yola cıkmıştır.

Avrupa'da kendi alanında 2002'den bu yana 1 Numara olan SilaYolu.com Avrupa'da en çok ziyaret edilen internet portallarından bir tanesidir.

  • info@silayolu.com 
  • Hotline: 01805 47 44 66

Çözüm Ortaklarımız

Please publish modules in offcanvas position.