Bulgaristan’da rüşveti sonlandıracak yasayı cumhurbaşkanı iptal etti!

Bulgaristan’da Cumhurbaşkanı Rumen Radev, aralık ayında parlamentodan geçen, rüşvet ve yolsuzlukla mücadele adına özel yetkili bir birim kurulmasını içeren yasayı iptal etti.

Böylece gurbetçilerin de yaşanan yolsuzluk olayları nedeniyle sık sık gündeme getirdikleri şikayetlerin devam etmesin önü açıldı.

Bulgaristan’da Cumhurbaşkanı Rumen Radev, aralık ayında parlamentodan geçen yolsuzlukla mücadele yasasını veto etti. Bugün yaptığı açıklamada, söz konusu yasa tasarısının yolsuzluk konusunda etkili bir soruşturma sürecine izin vermeyeceğini öne süren Radev, “Bu yasa, yolsuzlukla mücadele için yeterli yasal zemini sunmuyor olmasının yanı sıra, yolsuzlukla mücadelenin önünde engeller çıkarıyor” ifadelerini kullandı.

Radev’in vetosu, Avrupa Birliği’nin (AB) en yoksul ülkesi olan Bulgaristan’ın, AB dönem başkanlığını devralmasından sadece bir gün sonra geldi.

Rüşvet ile mücadele için özel bir birim kurulacaktı

2007 yılından beri ilk defa bir Balkan ülkesi AB dönem başkanlığını devralırken, Bulgaristan’ın önümüzdeki 6 ay boyunca bu görevi sürdürmesi bekleniyor. Yolsuzluk ve rüşvet bakımından AB’de karnesi en kötü ülke olduğu değerlendirilen Bulgaristan, Avrupa Komisyonu tarafından da, bu sorunla yetersiz mücadele ettiği gerekçesiyle sık sık eleştirilere maruz kalıyor.

Radev’in vetosuna takılan yasa tasarısı, rüşvet ve yolsuzlukla mücadele adına özel yetkili bir birim kurulmasını öngörüyordu. Yasa tasarısıyla birlikte ayrıca, kolluk kuvvetlerinin denetimi ve hesap verebilirliği büyük ölçüde artırılacaktı.(Sputnik)

Son Düzenlenme Çarşamba, 03 Ocak 2018 20:13
Share

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…