Gurbetçi isyan etti: Yaşadığımız rezilliğe son verin

 

Edirne'de Kapıkule Sınır Kapısı'nda anavatanda izinlerini geçirmek için gelen Avrupalı Türkler'in yoğunluğu bugün de sürüyor.

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden gelen Türk işçilerinin izinlerini anavatanlarında geçirmek için Kapıkule Sınır Kapısı'na gelişleri sürüyor. Kapıkule'de Türk ailelerin yoğunluğu da bugün 3'üncü gününe girdi.

"Yaşadığımız rezilliğe son verilmesini istiyoruz"

Hava sıcaklığının gölgede 32 derece ölçüldüğü Edirne'de gurbetçiler, saatlerce kuyrukta beklemekten şikayetçi. Almanya'dan ailesi ile yaz tatilini geçirmek için Kırşehir'e giden Hüsamettin Ekici, "Yaklaşık 2 saattir burada işlemleri yaptırabilmek için bekliyoruz. Bu yaşadığımız rezilliğe son verilmesini istiyoruz" dedi. İngiltere'den yola ailesiyle çıkan Ahmet Duran, "Türkiye'ye gelene kadar yollar açıktı. Bulgaristan bizi sınırda bekletti. Türkiye'de araçlarımızın işlemleri için beklemek istemiyoruz. Vatanımıza geldiğimiz için çok mutluyuz" dedi.

Kuyrukta beklerken göbek attı 

Avusturya'nın başkenti Viyana'dan ailesiyle birlikte Türkiye'ye giriş yapan Cüneyt Metin, kuyrukta beklerken otomobilinden çaldığı müzikle göbek attı. Yaz tatilini memleketi Ankara'da geçireceğini söyleyen Metin, "Türkiye'ye giriş yaptığım için çok mutluyum. Vatanımı özlemişim" dedi. Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü yetkilileri Kapıkule Sınır Kapısı'nda küçük araç yoğunluğunun gün içinde normale dönmesinin beklendiğini söyledi. Yetkililer son 3 günde 20 bin küçük araç geçişiyle 68 bin Türk işçisinin yurda giriş yaptığını belirtti. Yetkililer Kapıkule Sınır Kapısı'nda ön beyan ile kayıt yaptıranların kendileri için ayrılmış 2 perondan 30 saniyede geçiş yapabildiklerini hatırlatarak, gurbetçilerin kuyrukta beklememeleri için, ön beyan yaptırmalarını istedi.

Share

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…