Sık yapılan 7 sürüş hatası

Otomobil çoğumuz için bizi bir yerden bir yere götüren bir araç olmaktan ziyade bir tutku. Hayalini kurduğumuz otomobili almak için bütçemizdeki başka kalemleri kısma fedakarlığında bile bulunabiliyoruz.

 

Peki otomobilin ve sürüşün kalitesini düşüren hatalarımızın farkında mıyız? İşte sürüşü eziyete dönüştüren o 7 alışkanlık...

1. Bir elinizi viteste tutmak
Bir elinizi viteste tutmak
Her şeyden önce sürüş esnasında iki elin de direksiyon üzerinde olması gerekiyor. Tabii vites değişimi ve benzeri kısa süreli durumlar dışında. Elinizi sürekli olarak viteste tutmanız uygulanan basınç nedeniyle bu hassas mekanizmaya zamanla zarar vermeye başlayacaktır.

2. Depoyu sadece bitmeye yakınken tam doldurun
Depoyu sadece bitmeye yakınken tam doldurun
Arabanızı kullanmadığınız dönemde benzin deposunda mümkün oldukça benzin bırakmamaya çalışın. Çünkü hareket etmeyen otomobilin deposunda zamanla tortular oluşmaya başlayacaktır. Özellikle kışı zor geçiren yerlerde bu durum ciddi sıkıntılara yol açabilir.

3. Sık frenleme
Sık frenleme
Sık sık frene basmak hem otomobile hem de sürüş keyfine zarar verir. 
Eve dönüş yolunda yaşanan trafiğe rağmen takip mesafesini koruyup sürekli frene basmaktan sakınmak faydalı olacaktır.

4. Otomobilinize kulak verin
 Otomobilinize kulak verin
Süspansiyonlardan gelen bir sesi ciddiye alın. Bu önemli bir sorunun habercisi olabilir.  Aksi takdirde şehirler arası bir yolculukta büyük bir sıkıntıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

5. El freni kullanın

clipdealer handbremse
Özellikle otomobilinizi park ettikten sonra el frenini kullanmayı ihmal etmeyin. Otomatik vites kullanımının yaygınlaşmasıyla bu kural yavaş yavaş unutulmaya başlandı.

6. Isınmamış motoru yüksek devirle kullanmak
Isınmamış motoru yüksek devirle kullanmak
Günümüz otomobilleri kış aylarında eskisi gibi motoru ısıtma derdiyle sizi uğraştırmasa da hareket eder etmez motoru zorlayacak devirlerden kaçınmak gerekiyor.

7. Yokuş aşağı giderken frene basmaktan kaçının
Yokuş aşağı giderken frene basmaktan kaçının
Birçok sürücü yokuş aşağı eğimli bir yolda otomobil sürerken ayaklarını frende hazır bekletmekte. Ancak bu vites kutusu başta olmak üzere otomobilin birçok aksamına zarar vermekte. Bunun yerine hızınızı düşürmeniz, daha iyi bir çözüm olacaktır.

Share

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…