Yeni yasa yürürlüğe girdi: Yurtdışı plakalı araçlara Türkiye’de sigorta yüzde 50 daha ucuz!

2015’in Ekim ayında yurt dışından Türkiye’ye getirilen araçların yurt içinde kalma süresi 6 aydan 24 aya çıkarıldı.

Ancak yurtdışında yapılan sigorta Türkiye’de sadece 3 ay geçerli olduğu yönünde uzmanlar uyarıyor. Peki Türkiye’de 3 aydan fazla kalacak araçlar için nasıl bir yöntem izlenmeli?

Ekim 2015’de yurt dışından Türkiye’ye getirilen araçların yurt içinde kalma süresinin 6 aydan 24 aya çıkarılması başta Avrupa’daki emekliler olmak üzere gurbetçilere büyük kolaylık sağladı. Yılın uzun bir süresini Türkiye’de geçiren emekliler, araçlarını özgürce Türkiye’de kulanırken, bazı gurbetçiler de Türkiye’ye götürdükleri araçları anavatanda bırakarak her izin dönemi araç götürme derdinden kurtulmuş oldu. Ayrıca yasal olmamasına rağmen 2 yıl için Türkiye’deki akrabalarına araç götürenlerin oranı da bir hayli arttı.

Yurtdışı plakalı araçlara 3, 6 ay ve 1 yıllık sigorta mümkün

Peki bu süre boyunca, Avrupa’da aracın alındığı ülkeden mi yoksa Türkiyeden mi sigorta açtırmak daha hesaplı? Bu noktada gurbetçilerin bilmesi gereken önemli bir husus var. Çünkü yurtdışında yapılan sigortalar, Türkiye’de sadece 3 ay için geçerli. Bunun dışındaki bir sürede oluşacak kazalar bu ülkede yapılan sigortalar içerisine girmiyor.

1 Nisan’da yürürlüğe girdi yüzde 40’a varan indirim

Peki Türkiye’ye getirilen yurtdışı plakalı araç ile ilgili nasıl bir yöntem izlenmeli? Artı33 de yer alan haberde, son dönemde Türkiye’de yurtdışı plakalı araçların büyük oranda arttığı, Türkiye plakalı araçlar için trafik sigortası en az 1 yıllık yapılabilirken yurtdışı araçlara 3, 6 ay ya da 1 yıllık yapılabildiği kaydediliyor.

Türkiye’de sigorta yüzde 50 daha ucuza açılabiliyor

Araçları uzun süre Türkiye’de bırakmayı düşünen gurbetçilerin de Türkiye’de araçlarına sigorta açtırmasının daha hesaplı olduğu kaydedilirken, Avrupa ülkelerine göre Türkiye’de yüzde 50 daha ucuz sigorta açılabildiği, Türkiye’de 12 Nisan 2017 tarihinde tavan fiyat uygulamasının başlamasının ardından, fiyatların yüzde 30, 40 oranında düştüğü belirtiliyor.  

Mercedes E 280 için bir yıllık sigorta 200 Euro

Araç fiyatları ile ilgili şöyle bir örnek verilmiş. Örneğin 'Mercedes E280 için 1 yıllık trafik sigortası bedeli Türkiye’de 800 TL civarında. Bu oran yaklaşık 200 Euro’ya denk geliyor, Avrupa’da bu tarz bir araca azami düzeyde bir sigorta yaptırmanın ise yıllık fiyatların bu tutarın çok çok üzerinde.

13 Ekim2015’de resmi gazetede yayınlanan kararla ‘Türkiye Gümrük Bölgesine getirilen kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarına, yirmi dört ay’ geçici ithalat izni verildi. Böylece yurtdışından Türkiye’ye getirilen arabalar, 2 yıla kadar Türkiye’de durabiliyor. Değişiklik öncesinde bu süre 6 ay idi.


 
Arti33

Share

Benzer Öğeler (etikete göre)

  • "Plaka Tanıma Sistemi" 1 Kasım'da devreye girecek
    30/11/-0001
    Okunma 9027 defa

    Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, aktif olarak gümrük işlemi yürütülen 20 kara sınır kapısında "Plaka Tanıma Sistemi"ni kullanmaya başlayacaklarını belirterek, "Sistem, 17 kapımızda 1 Kasım itibarıyla hayata geçmiş olacak. İnşaat halindeki Sarp, Kapıköy, Hamzabeyli sınır kapılarında ise inşaat biter bitmez sistemler devreye alınacak." dedi.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…