Dünyada her yıl 1,25 milyon kişi trafik kazalarında hayatını kaybediyor

Trafik kazalarında her yıl yaklaşık 1,25 milyon kişi hayatını kaybediyor ve milyonlarca kişi yaralanıyor.

Dünya genelinde trafik kazalarında her yıl yaklaşık 1,25 milyon kişi hayatını kaybediyor ve milyonlarca kişi yaralanıyor. AA muhabirinin Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerinden derlediği bilgilere göre, trafik kazaları milyonlarca kişinin ciddi şekilde yaralanmasına ya da uzun süreli sağlık problemleri yaşamalarına yol açıyor. TRAFİK KAZALARI 15-29 YAŞ GRUBUNDAKİ GENÇLERİN BİR NUMARALI ÖLÜM NEDENİ Örgütün Küresel Yol Güvenliği 2015 raporuna göre, dünyada her yıl yaklaşık 1,25 milyon kişi trafik kazalarında yaşamını yitiriyor. Bu rakam günde yaklaşık 3 bin 300 kişinin trafik kazalarında öldüğüne tekabül ediyor. Rapora göre, trafik kazaları dünyada ölüm nedenleri arasında 9'uncu sırada yer alırken, 15-29 yaş grubundaki gençler için bir numaralı ölüm nedeni. Her yıl 1 milyon çocuk ya da genç trafik kazalarında ya yaşamını yitiriyor ya da yaralanıyor. Gerekli önlemler alınmazsa, 2030'da trafik kazalarının ölüm nedenleri arasında 5'inci sıraya yükseleceği tahmin ediliyor. AFRİKA ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZALARININ EN ÇOK YAŞANDIĞI BÖLGE Verilere göre trafik kazalarında ölümlerin en az yaşandığı yer Avrupa, en fazla yaşandığı yer ise Afrika. Dünya genelinde her 100 bin kişinin 17'si trafik kazalarında hayatını kaybediyor. Bu oran Avrupa'da 9,3 olurken, Afrika'da 27'ye çıkıyor. Doğu Akdeniz ülkelerinde her 100 bin kişinin 20'si, Batı Pasifik'te 17,3'ü, Güneydoğu Asya ülkelerinde 17'si, Kuzey ve Güney Amerika'da ise 16'sı trafik kazalarında yaşamını yitiriyor. Rapora göre, 2010-2013 döneminde 79 ülkede trafik kazalarında ölenlerin sayısında ciddi bir düşüş gözlemlenirken, 68 ülkede ise artış kaydedildi. TRAFİK KAZALARININ YÜZDE 90'I DÜŞÜK VE ORTA GELİRLİ ÜLKELERDE YAŞANIYOR Trafik kazalarının küresel olarak yol açtığı yıllık zarar 518 milyar doları buluyor. Dünyadaki araçların yüzde 54'ü düşük ve orta gelirli ülkelerde olmasına rağmen trafik kazalarının yüzde 90'ı bu ülkelerde meydana geliyor. Trafik kazası ölümlerinin yüzde 49'unu yayalar, motosiklet ve bisiklet kullanıcıları oluşturuyor. Trafik kazası ölümlerini azaltmak Sürdürülebilir Gelişme Hedefleri arasında Ölümlü kazalardaki 5 ana risk faktörü ise hız, alkol, kask kullanmamak, emniyet kemeri takmamak ve çocuk koltuğu bulundurmamak olarak öne çıkıyor. 2020 yılına kadar trafik kazaları sebebiyle ölümleri 1,2 milyondan 600 binlere indirmek WHO tarafından belirlenen Sürdürülebilir Gelişme Hedefleri arasında yer alıyor. Bu hedefe ulaşmak için özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerin yapması gereken çok şey olduğu belirtiliyor. Ülkelerin güvenli araçlar ve yollar, alkol ve hız gibi konularda yeni çabalar ortaya koymaları gerektiği ifade ediliyor. Bu yıl 19 Kasım'a tekabül eden "Dünya Yol Trafiği Kurbanlarını Anma Günü" her yıl kasım ayının üçüncü pazarına denk geliyor.

Etiketler
Share

Benzer Öğeler (etikete göre)

 • Sıla yolunda feci kaza: Gurbetçi çift hayatını kaybetti
  19/11/2017
  Okunma 2188 defa

  Türkiye'den Almanya'ya dönen çift, Sırbistan'da hayatını kaybetti. Yola çıkmadan sosyal medyada herkesten helallik istemişlerdi.

 • Fransa’dan tatile giden Afyon ve Gümüşhaneli gençler kazada hayatlarını kaybetti!
  19/11/2017
  Okunma 9644 defa

  Fransa’nın Annmasae şehrinde yaşayan 5 genç tatil için İspanya’nın Barcelona şehrine giderken kaza yaptı. 

 • Ensar’dan umut verici haber geldi
  19/11/2017
  Okunma 7757 defa

  Tatil dönüşü ailesi ile birlikte Sırbistan’da kaza geçirip yoğun bakıma alınan küçük Ensar’dan umut verici haber geldi

 • Sırbistan'da dönüş yolunda korkunç kaza
  19/11/2017
  Okunma 35671 defa

  Önceki gün Gürsoy Ailesi ' Memleketleri Ordu’dan Hollanda’ya dönüyorlardı. Sırbıstan otoyolunda korkunç bir kaza yaptılar. Anne Havva Gürsoy’un ölümüyle bütün planlar, hayaller yarım kaldı

 • GURBETÇİ AİLE KAZA GEÇİRDİ
  19/11/2017
  İlk yorumlayan ol!
  Okunma 8260 defa
  Çorum’un Sungurlu ilçesinde hafif ticari araç ile otomobilin çarpışması sonucu meydana gelen kazada 1 kişi yaralandı.

  Alınan bilgiye göre; Sadık Leylek yönetimindeki OF AC 1919 yabancı plakalı otomobil, Ankara-Samsun karayolunun Sungurlu geçişindeki Hitit kavşağında, Ömer Akgül idaresindeki 05 BA 815 plakalı hafif ticari araçla çarpıştı.
  Kazada yaralanan sürücü Ömer Akgül 112 acil yardım ekiplerince Sungurlu Devlet Hastanesine kaldırıldı. Gurbetçi ailenin Çorum’da yaz tatilini geçirdikten sonra Sadık Leylek yönetimindeki otomobille Almanya’ya gitmek için yola çıktıkları, Sungurlu’da kaza yaptıkları öğrenildi.

  Kaynak: Çorum Time

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…