Tatilden dönüşte gümrük kurallarına takılmayın

Avrupalı Türkler, tatillerini bitirip, yaşadıkları ülkelere dönerken yanında getireceklere dikkat etmeleri gerekiyor.Her ülkenin kendine göre, Gümrük kuralları var.

Yola çıkmadan önce mutlaka Güzergah üzerinde bulunan ülkelere ait gümrük kuralları hakkında bilgi edinmekte fayda var. Gümrüklerde yapılacak kontrollerde getirilmesi yasak olan ürünlere rastlanılması durumunda ürünlere el konulduğu gibi birçok durumda para cezası da kesildiğini hatırlatmakta fayda görüyoruz. İşte yolcuların dönüşte gümrük kurallarına dikkat etmesi gereken kurallar. NAKİT PARA: Yanınızda fazla nakit para veya değerli eşya taşımayın…

Tatilini Türkiye’de geçirecek vatandaşların Sılayolu’nda tatile giderken, kara, hava veya denizyoluyla Türkiye’ye gidiş ve dönüşlerde  yanlarında taşıyabilecekleri nakit para miktarı ülkelere göre değişiyor.

AB'ye üye olmayan bir ülkeden AB üyesi bir ülkeye girişte yanınızda eğer 10 bin Euro ya da daha fazla para varsa bu parayı yazılı olarak gümrükte beyan etmeniz gerekiyor.

Yanınızda izin verilenden fazla miktarda parayla herhangi bir AB ülkesine girişte yakalanan kişilere üstünde bulundurdukları paranın miktarına göre 1 milyon Euro'ya kadar ceza kesiliyor.Yanınızda büyük miktarda geldiğiniz ülkenin parası varsa, bu para da o günkü kur üzerinden Euro'ya çevrilerek hesaplanıyor.

Ülkelere göre beyan etmeniz gereken miktarlar hakkında önceden mutlaka bilgi edinin.


YİYECEK MADDELERİ:
Anavatan'da Senelik izinlerini tamamlayıp ,yaşadıkları ülkelere geri dönecek vatandaşlarımızın,yanlarında kesinlikle ,et, süt ya da süt ürünlerinden herhangi bir ürünü getirmemelerini tavsiye ediyoruz. Ancak yine de bu ürünleri getirmek isteyen vatandaşlarımız, yaşadıkları AB ülkelerine sınırdan geçişlerde,veterinerlerin kontrol için hazır bulunduğu belirli noktalardan giriş yapmalarını, Getirilen et, süt ve peynir, kaşar gibi süt ürünleri, satın alınan ülkede bir sağlık kurumu tarafından da 'Veteriner Dökümanı' (GVDE) diye adlandırılan onaylı bir belge alıp,bu belgeyi yaşadıkları ülkeye girişlerde gösterilmelerini tavsiye ediyoruz.

Diğer yandan 'AB dışından tavuk eti ve yumurtanın getirilmesi de yasak. Yabani mantar, asma yaprağı ve patates de Almanya'ya sokulması yasak yiyecekler arasında yer alıyor.

Bebek mamalarının,sağlık nedenleriyle açılmamış paketlerde olması koşuluyla 2 kiloya kadar izne gerek yok. Canlı midye, balık gibi deniz mahsulü ürünleri ya da dondurulmuş deniz ürünleri de hijyen ve sağlık nedenlerinden ötürü ülkeye sokulmadan önce gümrük görevlilerine belgeleriyle beraber gösterilmek zorunda.

TAKLİT ÜRÜNLER:
Gümrük kapılarında sık sık yaşanan sorunlardan biri de tatile gidilen ülkede satın alınan taklit ürünler,Türkiye'nin de bir çok şehrinde ünlü, pahalı markaların taklit ürünlerini çok ucuza satın almak mümkün, "çakma" spor ayakkabılar. Marka spor ayakkabıları çok daha ucuz'a alınabiliyor.

Dönüşte 'Kontrollerde, taklit ürünlerin çeşidi, sayısı ve bu ürünlerin satış amaçlı ülkeye sokulup sokulmadığı dikkate alınıyor. Böyle bir şeyin söz konusu olması durumunda taklit ürünlere el konulup, yasa gereği ceza uygulanıyor.

 

Vatandaşların yanında getirecekleri eşyaların değeri 300 Euro'yu geçmeyecek

- Karayoluyla ya da trenle yolculuk yapıp tatil yapılan ülkeden satın alınan taklit ürünlerin toplam değeri 300 Euro'yu geçmiyorsa.15 yaşından küçüklerde bu sınır hangi ulaşım aracıyla yolculuk yaptığından bağımsız olarak 175 Euro'yu geçmemesine dikkat edilmesi gerekiyor

- Deniz ya da havayoluyla yolculuk yapıp, satın alınmış taklit ürünlerin hepsi yolcunun valizinde ve değeri 430 Euro'nun altında olması durumunda geçişlere izin veriliyor.

ANTİKA ya da SANAT ESERLERİ:AB dışındaki bir ülkeden antika ya da herhangi bir sanat eseri getirmek istediğinizde o ülkenin ilgili makamlarından bilgi almanızda fayda var. Gittiğiniz ülkeden hatıra olarak yanınızda taş getirmek isteğinizde bile bunun için yasal düzenlemelerin olduğunu unutmayın.Bu nedenle,getirmek istediğiniz bir Antika eşyası veya herhangi bir sanat eseri hakkında önceden bulunduğunuz ülkenin makamlarından mutlaka bilgi alınmasında fayda var.

BİTKİLER:
Getirmek istediğiniz bitki kökeni Avrupa ya da Akdeniz ülkeleri olan ve evlerde bakımı yapılacak bitkilerin ve 3 KG'ye  kadar olan  meyveler herhangi bir karne ya da belge olmadan getirilebiliyor. Orkide ve kaktüsler de ise bazen problem yaşanabiliyor. Patates, üzüm fidanı, asma yaprakları, toprak ya da bitkilerin gelişimini hızlandıran etkili maddelerin girişi ise kesinlikle yasak olduğunuda hatırlatmakta fayda var.

İLAÇ:
Avrupa ülkelerinde reçete ile satın alınan ilaçlar için Türkiye'de reçete gerekmiyebiliyor. Buna bazı antibiyotikler de dahil. Bu kolaylık insanları ilaç almaya teşvik ediyor.

Sahte ilaçlarla, tehlikeli ve genellikle içinde doping maddesi bulunan ilaçların AB Ülkelerine sokulması yasak. Avrupa ülekelerine dönüşte  sokulacak ilaçlara sınırlamalar var.Yolcular sadece seyahat dönüşünde kendi kullandıkları ilaçları getirebilirler.

Eğer Türkiye'den bir yakınınız gelecekse, Kendileri için yazılmış ilaçların sadece 3 aylık kullanım için getirilmelerine izin var.BUNLARI YANINIZDA GETİREBİLİRSİNİZ
AB dışındaki herhangi bir ülkeden AB'ye üye bir ülkeye giriş yaptığınızda yanınızda bulundurduğunuz eşyaları gümrüksüz olarak geçirmek istiyorsanız, bu eşyaların ticari bir özellik taşımıyor olması gerekiyor.Kendiniz kullanmak ya da bir başkasına hediye edmek  için satın alınan eşyaların faturası olması gerekiyor.

- Tren ya da otomobille AB' üyesi olmayan başka bir ülkeden AB ülkelerine dönüyorsanız yanınızda değeri 300 Euro'yu aşmayacak şekilde elektronik bir alet ya da giyim eşyası getirebilirsiniz.

- 300 Euro'luk sınır uçak veya gemiyle seyahat edenlerde 430 Euro'ya çıkıyor. 15 yaşın altındakiler için ise bu sınır 175 Euro. Yanınızda getireceğiniz eşyaları ya kendiniz kullanmanız ya da hediye olarak bir başkasına getiriyor olmanız gerekiyor.

- Yolcuların yanında getirdikleri değeri 700 Euro'ya kadar olan eşyaların yüzde 17,5'i gümrük vergisi olarak kesiliyor.

Haber: Silayolu.com

 

 

Share

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…