EDİRNEYE GURBETÇİ PİYANGOSU

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan ve yıllık izinlerini anavatanda geçirmek için karayolu ile Türkiye'ye gelen gurbetçiler, Edirne ekonomisini canlandırdı...

 

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan ve yıllık izinlerini anavatanda geçirmek için karayolu ile Türkiye'ye gelen gurbetçiler, Edirne ekonomisini canlandırdı. Tarihi Ali Paşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış, son 20 yılın en kalabalık gurbetçi sezonu olduğunu belirterek,  “Bu Edirne'mize bir piyangodur ve esnaflarımızın en iyi şekilde değerlendirmesini istiyorum” dedi.

Türkiye'ye tatilini geçirmek için gelen gurbetçilerin, son 20 yılın en kalabalık gurbetçi sezonu olduğu belirtildi. Her yıl yaz sezonunda bir çok ülkeden Türkiye'ye giriş yapan gurbetçiler, bu sene de gümrük kapılarında aşırı yoğunluğa sebep oldu. Binlerce kilometre yol kat eden ve gümrüklerdeki uzun bekleyişin ardından Edirne'de dinlenerek, şehrin ekonomisini canlandıran  gurbetçiler esnafında yüzünü güldürdü.

Kurban Bayramına kadar şehrin ekonomisinin durgun beklerken, gurbetçi akınına uğradıklarını ve esnafın gurbetçilerle çok iyi geçinmesi gerektiğini belirten Tarihi Ali Paşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış, “Son 20 yılın en kalabalık gurbetçi sezonu. Bu Edirne'mize bir piyangodur ve esnaflarımızın en iyi şekilde değerlendirmesini istiyorum" şeklinde ifade etti.

Başkan Sanış " Malum son 1 aydan beri Kapıkule'de yurt dışından gelen Türk vatandaşlarının yoğunluğu var. Yaklaşık olarak 15-20 seneden beri gurbetçiler geliyor ama bu sene bayağı beklentinin üstünde gelen gurbetçi vatandaşlarımız var. Edirne ekonomisini de şu durgun geçen aylarda hareketlendirdiler. Beklenmedik bir şeydi bu olay. Gurbetçilerimizin girişleri hala devam diyor. 1 hafta 10 gün sonra ilk girenlerin dönüşü başlayacak. Burada biz esnafların üzerine düşen görevler var. Buradaki esnaflarımıza rica ediyorum, bu insanlar bizim misafirlerimiz. Bu misafirlerimizi evimize geldiği gibi kabul edelim. Ne kadar iyi davranırsak seneye bu her zaman artarak devam edecektir. Gözden kaçırılmaması gereken bir nokta var. Burada konaklayan yurt dışından gelen misafirlerimiz, gittikleri memleketlerinde Edirne'yi anlatıyorlar. Oradan da yerli turist olarak bize geri dönüyor. Bunları en iyi şekilde ağırlamamız gerekiyor. Yıllar önce yapılan bir yanlışlar var. Bu yanlışlardan dolayı uzun süre Edirne gurbetçilerin girişinden faydalanamamıştı.

"SON 20 YILIN EN YOĞUN GURBETÇİ SEZONU"

Malum çevre yolu şehrin dışından geçiyor. Bu sene şehrin içine girerek, şehirde alışveriş yapıyorlar, yemek yiyorlar, hediyelik eşya alıyorlar. Ne ihtiyaçları varsa bunları temin ediyorlar. Bu durgun geçen sezonda bir nebze olsun bize nefes aldırdı. Bunun inşallah seneye de devam etmesi gerekiyor. Seneye devam etmesi için bu sene doğru hareketler doğru yatırımlar yapmamız gerekiyor. Son 15-20 yılın en yoğun gurbetçi akınını yaşıyoruz. Giriş çoğaldıkça Edirne'ye bunun yansıması da daha fazla oluyor.

"GURBETÇİ YOĞUNLUĞU EDİRNE ESNAFINI CANLANDIRDI"

Edirne'nin öğrenci kitlesi şehir dışında. Herkes deniz turizmi ile ilgileniyor. Kültür turizmi dediğimiz turist sezonu da bayağı bir yavaş geçiyor. Şuan da Edirne ekonomisinin hakikaten yurt dışından gelen gurbetçi vatandaşlarımız ayakta tutuyorlar. Otellerin çoğunda boş yer yok. Akşam üstleri, hafta içi, hafta sonu lokantaların önünde bir yoğunluk gözüküyor. Buda Edirne ekonomisinde gurbetçilerin sıcak ekonomiyi canlandırdığını ortaya çıkarıyor.

"BU YOĞUNLUK PİYANGODAN ÇIKTI"

Edirne'nin, Türkiye'nin ve dünyanın en büyük festivali Kırkpınar'dan sonra Kurban Bayramı'na kadar bir durgunluk bekliyorduk. Böyle bir yoğunluk hakikaten bize büyük bir şans oldu, piyangodan çıktı diyebiliriz. İnşallah bunun devam etmesini diliyoruz. Esnafımız Edirne ekonomisinin gelişmesi için elinden geleni yapıyor, ancak şehrimizin yetkililerininde turist akınının sağlanması için sağlam tanıtımları yapmaya devam etmeleri gerek. Gurbetçilerimize esnafımızın en iyi hizmeti sağlamasını istiyorum" şeklinde konuştu.

Erkan Ekşi

Benzer Öğeler (etikete göre)

 • GURBETÇİLER EDİRNE’Yİ TEĞET GEÇMEYECEKLER
  30/11/-0001
  Okunma 6477 defa

  Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarının yurda giriş yaptıkları Edirne'yi çevre yolu üzerinden geçip gitmemeleri için çalışma yapılacak.

 • İpsala Sınır Kapısı’ndan geçenlere önemli uyarı
  30/11/-0001
  Okunma 671 defa

  İpsala Sınır Kapısı'nda, 19 Ekim'de tır trafiğinde aksama yaşanabileceği belirtildi

 • 68 bin araç daha çıkacak
  30/11/-0001
  Okunma 1043 defa
  Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, tatil ve bayram dönemlerinde gümrük idarelerinde yığılmalar yaşanabildiğini, yoğunluğun en fazla hissedildiği 30 Haziran ile 26 Ağustos tarihleri arasında Trakya'da bulunan 5 kara kapısından 379 bin 704 aracın giriş yaptığını, 311 bin 910 aracın ise çıkış yaptığını söyledi…

  Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, tatil ve bayram dönemlerinde gümrük idarelerinde yığılmalar yaşanabildiğini, yoğunluğun en fazla hissedildiği 30 Haziran ile 26 Ağustos tarihleri arasında Trakya'da bulunan 5 kara kapısından 379 bin 704 aracın giriş yaptığını, 311 bin 910 aracın ise çıkış yaptığını söyledi.

  Buna göre 67 bin 794 aracın daha çıkış yapmasının beklendiğinin altını çizen Bakan Tüfenkci, Kapıkule'den giriş yapan araçların bir kısmının çıkış için Hamzabeyli ve Pazarkule Gümrük kapılarını tercih ettiğini dile getirdi. Bakan Tüfenkci, Kapıkule'den Bulgaristan'a saatte ortalama 150-160 araç çıkışı olduğunu günde ise 3 bin 500 aracın çıkışının gerçekleştirildiğini ifade etti.

  21-29 Ağustos 2016 tarihleri arasında 62 bin 670 aracın giriş yaptığını belirten Bakan Tüfenkci, 2017'nin aynı günlerinde ise araç sayısının yüzde 12,7 oranında artarak 70 bin 614'e ulaştığını belirtti.

  TIR YOĞUNLUĞU BULGAR TARAFINDAN

  Bakan Tüfenkci, bakanlık olarak hedeflerinin ihracatçının işini kolaylaştırmak, ticaretin daha hızlı ve güvenilir yapılmasını sağlamak olduğunu belirterek, "Bulgaristan'a açılan kapılardaki tır kuyrukları ve araç yoğunluğu, gurbetçilerin aynı anda dönüşe geçmelerinden ve Bulgar tarafında da işlerin yavaş ilerlemesinden kaynaklanıyor. İhracatımızın etkilenmemesi ve vatandaşlarımızın mağdur olmaması için Bulgaristan tarafı ile görüşmelerimiz devam ediyor." ifadelerini kullandı.

  ÖN BEYANLA İŞLEMLER 30 SANİYEDE TAMAM

  Bakan Tüfenkci, kapılarda yoğunluğun önüne geçmek için ise vatandaşların “Taşıt Ön Beyan Uygulaması” nı kullanmalarının önemli olduğunu belirtti. Bakan Tüfenkci, geçtiğimiz Haziran ayında Taşıt Ön Beyan Uygulamasından 3 bin 89 aracın faydalandığını, yaz sezonunun başladığı ve yurtdışında yaşayan vatandaşların ağırlıklı olarak ülkemize giriş yaptığı Temmuz ayında ise bu sayının 26 bin 243'e yükseldiğini bildirdi.

  Geçen yıl Temmuz ayında ise uygulama ile kapılardan geçen araç sayısının 17 bin 83 olduğunu ifade eden Bakan Tüfenkci, taşıt beyan sistemini kullananların sayısının arttığını ancak bu sayıyı yeterli bulmadıklarını dile getirdi.

  Bakan Tüfenkci, uygulama ile vatandaşların kapılara gelmeden, taşıt bilgilerini Bakanlık web sayfasında yer alan uygulama aracılığıyla girilebileceğini hatırlattı. Uygulama ile gümrük kapılarında işlemlerin daha hızlı tamamlandığına ve bekleme süresinin asgari düzeye indiğine işaret eden Bakan Tüfenkci, “Normalde taşıt başına 3-4 dakikayı bulan kayıt işlemi gümrük memurunca veri girişi yapılmayıp sadece bilgilerin doğruluğu kontrol edileceğinden, ön beyanla 30 saniyeye inmektedir. İşlemlerin daha da hızlandırılması amacıyla ayrıca idarelerimizde ilave personel de görevlendirmekteyiz.” dedi.

  PLAKA TANIMA SİSTEMİNDE SONA DOĞRU

  Gümrüklerde iş akış süreçlerini hızlandırmak amacıyla, kara sınır kapılarında durak sayılarının azaltılacağını bildiren Bakan Tüfenkci, “Kara sınır kapılarındaki manuel kayıt sistemi yerine son teknoloji kullanarak hazırlanan plaka tanıma sistemi ile çok daha hızlı ve güvenli geçiş sağlayacağız.” diye konuştu.

  Bakan Tüfenkci, 20 kara sınır kapısında plaka tanıma sistemi kurulması çalışmalarının hızla devam ettiğini, Ekim ayında sistemin kapılarda faaliyete geçmesinin planlandığını bildirdi. Sistemin kurulmasıyla sınır kapılarına gelen tüm araçların duraklama yapmadan geçiş yapacağını aktaran Bakan Tüfenkci, “Sistem gümrüklerde araç kayıtları için harcanan zamanı azaltacak. Araçlara ülke içerisindeki trafik ihlalleri dolayısıyla kesilen trafik cezalarının tahsil ve takibine imkan sağlayacak.” diye konuştu.

 • EDİRNE SERHAT ŞEHRİ BEKLE BİZİ YİNE GELİYORUZ
  30/11/-0001
  İlk yorumlayan ol!
  Okunma 2565 defa

  Edirne; Serhat şehri. Edirne; Er meydanı.Edirne: Avrupa'ya açılan kapımız.

  Öyle bir kent hayal edin ki üç imparatorluğun izini sürsün. Öyle bir kültür hazinesi düşkeyin ki tarih öncesinden günümüze, benzersiz bir mirası adında taşısın...

 • Fransa’dan tatile giden Afyon ve Gümüşhaneli gençler kazada hayatlarını kaybetti!
  30/11/-0001
  Okunma 9644 defa

  Fransa’nın Annmasae şehrinde yaşayan 5 genç tatil için İspanya’nın Barcelona şehrine giderken kaza yaptı. 

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…