Pazartesi, 15 Ocak 2018 23:49

  Sılaya Özlem...

  Rate this item
  (0 votes)

  Değerli dostlar, hepinizi saygı ile selamlayarak satırlarıma ‘Sılaya Özlem’ başlığı altında sizlere seslenmenin mutluğu içindeyim.

   

  Sıla her zaman için aklımızda olan bir hasret, bir özlem olarak kafamızda hep takılı kalır. Aslında vatana olan bağlılığın ta kendisidir. Sıla deyince aklımıza hep yaz tatilinde tatil yapmak aklımıza gelen izin sezonu olur. Otomobillerimizle geçeceğimiz güzergahların durumlarını gazetelerden ve televizyon yayınlarından yapılan haber ve yetkili kişilerin verecekleri bilgiler doğrultusunda hep takip ederiz. Gideceğimiz yol haritasını da çoğunlukla edindiğimiz bilgilere göre belirleriz. Şimdi diyeceksiniz ki; ya daha yaz sezonuna yarım seneden fazla bir zaman var; nereden çıktı bu sıla yolu?  Fakat, tatile sadece yaz sezonunda gidilmediğini de bilmekte fayda var. Malumunuz ülkemizin her yöresi her mevsimde bir başka güzel. Geçtiğimiz ay Kapadokya Şiir Şöleni için hava yolu ile birkaç kişi ile beraber Türkiye’ye gittik. Bazı okurlarımın aklına ya karda kışda ne tatili diye de gelebilir. Ya da bu mevsimde kaç kişi seyahat etmek isterki. İnanınız ki durum hiç de böyle değil. Giderken de dönerken de uçak tamamen doluydu. Demek ki; sılaya özlem her mevsim var. Peki, gittiğimiz Kapadokya bölgesinde neler mi gördük? Tur otobüslerini, yerli ve yabancı turistleri, bilakis uzak doğu ülkelerinden ülkemize gelen turistler, bölgenin o güzelliklerine, tarihi yerleri kar ve soğuk’a aldırış etmeden gezdiklerine tanık olduk. Peri bacalarının karın altındaki görüntülerini seyretmek çok güzel bir manzara olarak resimlerime yasıdı. Bu sene Mart’ın son haftası ile Nisan’ın ilk haftasına denk gelen Paskalya tatili (Ostern) yaklaşıyor. Öyle tahmin ediyorum ki; bu tatilde birçok aile, sılaya hava yolunu tercih ederek gidecektir. Çünkü 18 Mart Çanakkale Şehitleri Anma Günü ile birlikte yöre bir hayli hareketlilik kazanıyor. Türk sivil toplum kuruluşları (stk) da gruplar halinde seyahatler düzenleyeceklerdir. Duyumlarıma göre de birçok stk şimdiden seyahat için listeler hazırlıyorlar. Bundan sonra da bir haftalık Pfingsten 21-25 Mayıs 2018 arasında Kuzey Ren Vestfalye (KRV) eyaletinde okul tatili olacak. Hafta sonu ile birlikte bir haftalık bir seyahat imkanı oluyor. Bundan 1 veya 1,5 ay sonra da hasretle beklediğimiz yaz tatiline geliyoruz. 

  Uçak biletleri yine el yakıyor

  Yüksek sezon olarak da nitelendirilen yaz tatili gerçekten de fiyat olarak da yüksek. Her sene olduğu gibi bu sene de yine uçak biletleri el yakacak. Hava yolu ile seyahat edeceklere tavsiye olarak,  çalışanların işyerleri ile izin günlerini şimdiden ayarlamaları durumunda, biletlerini şimdiden ayarlamaları kendi yararlarına olur. Geçtiğimiz hafta seyahat acentalığına uğradım ve sağolsun oradaki arkadaşdan bu konuda bazı bilgiler edindim. Bundan dolayı da bu konuya değinmek istedim. Tatil günü yaklaştıkça bilet fiyatlarının da yükseldiğini, bundan dolayı şimdiden bilet rezervasyonu yapan yolcuların biraz daha fiyat olarak avantajlarının olacağını, hem de arz ettikleri hava yolunu tercih etme imkanlarının olduğunu söyledi. Bilet fiyatlarının da geçen seneden ucuz olmayacağını da belirtti. Kara yolu ile sıla yolunu tutacaklar için de önümüzdeki aylarda yol güzargahları hakkında edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşacağımı şimdiden belirterek sizlere sağlık, mutluluk ve esenlikler dileyerek hoşça kalınız.     

  Ali Osman Doğan

  Kapadokya 2017 Aralık

   

  SılaYolu ile ilgili Her Türlü Bilgiyi,Son gelişmeleri,

  www.silayolu.com Sayfasından edinebilirsniz.

  EuroTürkAssist Yol Yardım Hizmetleri için

  www.euroturkassist.com 

  45143 Essen Altendorferstr 375

  Avrupanın Her yerine Turlar düzenlenir, 

  https://www.facebook.com/EuroTurkTurTRavel/

   

  Read 4439 times Last modified on Salı, 16 Ocak 2018 13:10

  Leave a comment

  Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

  Bunlarda ilginizi çekebilir

  ©2002 -2018 SılaYolu.com Tüm Hakları Saklıdır.

  Sıla Yolu.com. Almanya ve Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımıza 'Silayolu Rehberi olma misyonu üstlenmiş ve bu sorumlulukla hayata geçmiş bir websitesi olarak yola cıkmıştır.

  Avrupa'da kendi alanında 2002'den bu yana 1 Numara olan SilaYolu.com Avrupa'da en çok ziyaret edilen internet portallarından bir tanesidir.

  • info@silayolu.com 
  • Hotline: 01805 47 44 66

  Çözüm Ortaklarımız

  Please publish modules in offcanvas position.