Türkiye Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), yurt dışında çalıştıktan sonra Türkiye’de emekli olan ve borçlanarak aylık almaya hak kazananların, sağlık hizmetlerine erişimde yaşadığı karışıklığı çözmek için bir açıklama yayınladı. 

SGK’nın yazısına göre, Türkiye ile sosyal güvenlik anlaşması bulunan “Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Hollanda, Hırvatistan, İtalya, Karadağ, KKTC, Lüksemburg, Makedonya, Romanya, Tunus, Macaristan ve Sırbistan’da geçen hizmet sürelerinin birleştirilmesi ya da borçlanılması ile aylık bağlanan emeklilere form doldurtulup imzalatılacak. 

Bunun yanı sıra kişinin 6 ay (183 gün) Türkiye’de ikamet şartını yerine getirip getirmediği kontrol edilecek ve 6 ay veya daha uzun süre Türkiye’de ikamet edenlerin sağlık hizmetine erişimi için aktivasyonları açılacak.

Sürekli ikamet şartı

Sağlık yardımı anlaşması bulunmayan Azerbaycan, İngiltere, İsviçre, Danimarka, Libya, İsveç, Norveç, Kanada, Gürcistan, Slovakya, Güney Kore, Moldova, Kırgızistan, Moğolistan ve Polonya’dan borçlanma yaparak emekli olanların sağlık hizmeti talepleri ise ancak Türkiye’de sürekli ikamet etmeleri halinde karşılanacak.Bu gruba giren emekliler için SGK üzerinden hastanelere başvuruda 183 gün şartı aranmayacak. Bu gruba girenlerden de “Yurtdışı Birimlerince Bağlanan Aylık Sahiplerinin Sağlık Aktivasyon Talep Formu”nun doldurulması istenecek ve Kimlik Paylaşım Sistemi’nden Türkiye’de ikamet ettiklerinin tespit edilmesiyle, sağlık aktivasyonları açılacak. Sağlık sözleşmesi imzalanmayan ülkelerde çalışıp emekli olanların eşi, çocuk ve anne-babaları da aynı şartlarla sağlık kurumlarından faydalanabilecek.

6 ay ve üzeri kalma şartı

183 gün yani 6 ay kalma şartı için sigortalının, işlem tarihinden önce geriye doğru 1 yıl içindeki yurda giriş-çıkış tarihlerini gösteren ve ilgili emniyet müdürlüğünden alınan belgeyi göstermesi istenecek. 

Kaynak: www.sonhaber.eu Foto: AA