Mustafa Koyuncu - Hollanda

Hollanda’da yaklaşık 286 bin seçmen, başkent Amsterdam, Lahey, Deventer ve Eindhoven kentlerinde kurulan toplam 58 sandıkta, 14 Mayıs’taki Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri için oy verme işlemi 29 Mayıs itibariyle başladı.

Hollanda’da yaşayan ve oy kullanma hakkına sahip olan Türk Vatandaşları bugün erken saatlerden itibaren oy vermek için sandıklara gitmeye başladılar. T.C. Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal da erkek oy kullanan Türk Vatandaşları arasında yer alırken, Rotterdam Başkonsolosu Sevgi Kısacık, Deveter Başkonsolosu Muammer Hakan Cengiz ve Amsterdam Başkonsolosu Mahmut Burak Ersoy seçmenlerin oy kullanırken engelle karşılaşmaması için seçim alanındaki her ayrıntıyı ayrı ayrı denetledi. Secmenler 4 bölgede oy kullanıyorlar, 29 Nisan sabahı yerel saat ile 09:00’da başlayan oy verme işlemi 9 Mayıs’a kadar sürecek..

T.C. Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal, “14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’ne Hollanda’da bu günden itibaren 4 farklı kentte bu günden itibaren 9 gün boyunca Rotterdam Başkonsolosluğumuzun görev bölgesinde olan Lahey kentindeki şu anda içinde bulunduğumuz konferans salonunda 25 sandık, Amsterdam ve Deventer başkonsoloslarımızın bulunduğu kentlerde her birinde 14 sandık açılacak. Bu sefer ilk kez başkonsolosluklarımızın fiziki olmadığı bölge olarak Eindhoven kentinde de sandıklar açılacak ancak oradaki 29 Nisan’dan itibaren başlayarak 3 gün boyunca olacak ve 5 sandık kurulacak.” Dedi.