Binlerce kişi İspanya'ya yerleşmiş durumda. Bunun yanı sıra uzaktan çalışan bir çok kişi de sadece soğuk kış aylarını bu ülkede geçiriyor

Costa Blanca son yıllarda yaklaşık yarım milyon yabancının yeni evi oldu. Çoğunluğu Alicante şehrini tercih etti. Burada kışlar güneşli ve ılık geçiyor.


Calpe adeta dünyanın mini bi kopyası gibi. Burada 98 milletten yabancı yaşıyor. İngilizler en kalablık nüfusu oluştururken onu Romanyalılar, Belçikalılar ve Almanlar izliyor.

Eylül ayı ortalarında bile sıcaklık 30 derecenin üzerinde ve plajlar dolu. Calpe'de İspanya'nın en büyük Belçikalı topluluğu bulunuyor. Burada restoran, pastane, kasap, güzellik salonu ve elbette emlak ofisi işletiyorlar. 

Ukrayna savaşından bu yana İspanya'da da enerji fiyatları iki katına çıkarken enflasyon da yüzde 10'u geçti. Ama güney ve doğu sahillerinde sıcaklık kışın bile 20 derece civarında olduğu için evlerde merkezi ısıtma sistemi bulunmuyor.

Burada ısıtma sistemine ihtiyaç olmadığını belirten Colpe Belediye Meclisi'nin Belçika asıllı üyesi Hilde Backaert "Buraya gelenler gaz ve elektrik için fazla para harcamıyor. Artan enerji fiyatları nedeniyle daha fazla insanın taşınmak isteyeceğini düşünüyorum," ifadelerini kullandı.

kaynak euronews

 

 

 

görsel turizm seyahat