Sıla Yolu'ndan Hudut'a

 
Almanya'nın Dortmund kentinde 2002 yılından bu yana Avrupa'daki Türk vatandaşlarına yol yardımı, rehberlik ve araç konusunda hizmetler veren Sıla Yolu'nun deneyimli ekibi haber ve bilgi alışverişi konusunda gazetemiz Hudut'la ön anlaşma sağladı...

Orkun AKMAN


Kurulduğu 2002 yılından bu yana gurbetçilere yol yardımı ve çeşitli hizmetler götüren ve vatandaşların Avrupa'da yaşadığı sorunlara yönelik çözüm odaklı çalışmalar yürüten Sıla Yolu Türk Otomobil Kulübü'nün Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Koç ve Haber Koordinatörü Ali İnan Hudut Gazetesi'nin Haber Merkezi'ni ziyaret etti. Gazetemiz Genel Yayın Müdürü Bülent Ayan ile görüşmeler yapan Sıla Yolu ekibi, haber ve bilgi alışverişi konusunda gazetemiz Hudut ile işbirliği yapma konusunda anlaştı.

Sıla Yolu'nu ilk olarak 1998 yılında Almanya'nın Dortmund kentinde kurduklarını ve 2002 yılından bu yana resmi olarak Avrupa'daki Türk vatandaşlarına çeşitli konularda hizmetlerini sürdürdüklerini ifade eden Sıla Yolu Türk Otomobil Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Koç, Hudut Gazetesi'ni internet aracılığıyla yıllardır takip ettiklerini ve bölgeden ve sınır kapılarından haber alma konusunda Hudut Gazetesi haberlerinin kendileri için iyi bir kaynak olduğunu belirtti. Her yıl Edirne'ye geldiklerini ve bu kapsamda Hudut Gazetesi'ni ziyaret ederek ortaklaşa haberler yapılabileceği önerisini gündeme getiren Sıla Yolu ekibi, haber ve bilgi akışı sağlanması konumunda Hudut Gazetesi ile ön anlaşma sağladı.


HAFTA SONLARINA DİKKAT

Özellikle yaz döneminde Almanya başta olmak üzere Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden Türkiye'ye yoğun bir gurbetçi akını yaşandığını ve Kapıkule ve gibi gümrük sınırlarında oluşan yoğunluğun ve bekleme sürelerinin sadece Türkiye'de değil, Avrupa'daki sınır kapılarında da yaşandığına dikkat çeken Sezai Koç, “Türklerin yoğun olarak yaşadığı Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nde okulların tatile girmesiyle birlikte yaz tatillerini buna göre planlayan Türk aileler Türkiye'ye doğru yola çıkmaya başladı. Bu nedenle havalimanları ile otoyollarda büyük yoğunluk oluşuyor. Özellikle hafta sonu Türk sınır kapılarında uzun kuyrukların oluşması söz konusu” dedi.


Gurbetçilerin daha yolun yarısına gelmeden gümrüklerde uzun kuyruklar oluştuğunu ve özellikle Macaristan ile Sırbistan arasındaki sınır kapısı ile Bulgaristan'a girişteki sınır kapılarında kilometrelerce kuyruklar oluştuğunu ifade eden Koç, “Birçok vatandaşımız saatlerce kuyrukta beklemek zorunda kalıyor” dedi.


RÜŞVET HALA VAR


Sırbistan'dan Bulgaristan'a girişte Türk vatandaşlarının enaz 6 saat beklediğini ifade eden Koç gurbetçilere özellikle alternatif sınır kapılarını kullanmaları yönünde tavsiyelerde bulundu. Sıla Yolu ekibi olarak vatandaşların rahat ve konforlu bir şekilde seyahat etmelerini istediklerini kaydeden Koç, Bulgaristan'ın bazı noktalarında rüşvet olayının hala geçerli olduğu iddiasında da bulundu.

Kaynak:

http://www.hudutgazetesi.com/haber/48931/sila-yolundan-huduta.html

Son Düzenlenme Cumartesi, 25 Ağustos 2018 22:17

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuza emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…