Türkiye’ye girişte gümrükte bu bilgiyi vermeyi unutmayın

Gurbetçilere uyarı! Türkiye’ye girişte gümrükte bu bilgiyi vermeyi unutmayın

Her yıl yaz aylarında yüz binlerce gurbetçi Türkiye’ye kendi aracıyla geliyor. 3 yıl önce Gümrük Kanunu’nda yapılan değişiklikle araba ile Türkiye’ye kim giriş yapmışsa ve üzerine kaydettirmişse aracı sadece o kişi kullanabiliyor. Eğer aracı bir başkası sürerken trafik denetimine takılırsa araç bağlanıyor.

Yaz tatilinin başlamasıyla gurbetçiler Türkiye’ye gelmeye başlarken karayolunu tercih eden gurbetçileri yetkililer uyardı.

Gümrükte pasaport kontrolünün yanı sıra aracı kullanan sürücünün bilgileri de sisteme işleniyor. Yetkililer, Türkiye’de aracı kullanan sayısı birden fazla olması halinde, (yurt dışından gelen eşiniz, çocuğunuz ya da yurt dışı oturumlu başka birisi gibi) gümrükte ayrıca bunun da bilgisi verilerek ayrıca harç yatırılması gerekliliğini belirtiyor.

Aracınız bağlanabilir

Girişte belirlenen isimlerin dışında başka sürücü direksiyon başında trafik kontrolüne takılması durumunda araca ceza yazılarak araç bağlanıyor. Trafik ekiplerince alınan aracın garajdan çıkarılması için araç sahibinin başvurması sonucu teslim ediliyor.

Son Düzenlenme Pazar, 12 Ağustos 2018 10:51

Benzer Öğeler (etikete göre)

 • "Plaka Tanıma Sistemi" 1 Kasım'da devreye girecek
  14/07/2018
  Okunma 9763 defa

  Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, aktif olarak gümrük işlemi yürütülen 20 kara sınır kapısında "Plaka Tanıma Sistemi"ni kullanmaya başlayacaklarını belirterek, "Sistem, 17 kapımızda 1 Kasım itibarıyla hayata geçmiş olacak. İnşaat halindeki Sarp, Kapıköy, Hamzabeyli sınır kapılarında ise inşaat biter bitmez sistemler devreye alınacak." dedi.

 • İpsala Sınır Kapısı’ndan geçenlere önemli uyarı
  14/07/2018
  Okunma 1481 defa

  İpsala Sınır Kapısı'nda, 19 Ekim'de tır trafiğinde aksama yaşanabileceği belirtildi

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuza emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…