EDİRNE SERHAT ŞEHRİ BEKLE BİZİ YİNE GELİYORUZ Selimiye Cami Sezai Koç

EDİRNE SERHAT ŞEHRİ BEKLE BİZİ YİNE GELİYORUZ

Edirne; Serhat şehri. Edirne; Er meydanı.Edirne: Avrupa'ya açılan kapımız.

Öyle bir kent hayal edin ki üç imparatorluğun izini sürsün. Öyle bir kültür hazinesi düşkeyin ki tarih öncesinden günümüze, benzersiz bir mirası adında taşısın...

Ve böyle bir kentin bağrında yükselen öyle bir mekan düşünün ki tüm bu değerleri içinde yaşatsın.... Edirnekari'den Mimar Sinan'a, Karaağaç'tan Edirne evlerine... Her katında tarihsel, kültürel ve doğal değerleri yansıtan Hotel ŞİMŞEK, konuklarını, bir müze havasında, Edirne kimliğiyle özdeşleşen özgün bir mekanda ağırlıyor. ziyaretçilerini

Edirne; Serhat şehri. Edirne; Er meydanı.Edirne: Avrupa'ya açılan kapımız.

Mimar Sinan'ımızın unutulmaz imzasını taşıyan Selimiye Camii gibi daha çok şey sıralayabilirim bu güzel şehrimiz için.

Yani özetle Edirne, Türkiye'nin de biz gurbetçilerin de göz bebeği.

Marmara Bölgesi‘nin Trakya yakasında, doğuda Kırklareli ve Tekirdağ, güneyde Çanakkale ve Ege Denizi, batıda Evros (Yunanistan) ve kuzeyde Haskovo (Bulgaristan) ile çevrili ildir.

Edirne şehri.

Bir zamanlar 80 li 90 yıllarda Gurbetçilerin adeta uğrak yeri olan Edirne kenti ' Dışardan gelen esnafların yaptığı daleverelerle , gurbetçilere çıkardıkları yüksek ödemelerle tabiri caizse kazık atmalar,gurbetçileri küstürdükleri için gurbetçiler yıllarca edirneyi es geçtiler.

EDİRNE'DE OTEL ŞİMŞEK VAR

OTEL ŞİMŞEK'in İÇİNDE EDİRNE VAR!

 "İÇİNDE EDİRNE VAR"?

Otel Şimşek'in broşüründe yazılanda şöyle anlatılmakta

Öyle bir kent hayal edin ki üç imparatorluğun izini sürsün. Öyle bir kültür hazinesi düşkeyin ki tarih öncesinden günümüze, benzersiz bir mirası adında taşısın... Ve böyle bir kentin bağrında yükselen öyle bir mekan düşünün ki tüm bu değerleri içinde yaşatsın....

Edirnekari'den Mimar Sinan'a, Karaağaç'tan Edirne evlerine...

Her katında tarihsel, kültürel ve doğal değerleri yansıtan Hotel ŞİMŞEK, konuklarını, bir müze havasında, Edirne kimliğiyle özdeşleşen özgün bir mekanda ağırlıyor. ziyaretçilerini

2011 de tanıştık ootel şimşek ile Otelin sahibi Haşim ŞİMŞEK'i ve otelin hemen yanında, Haşim Bey'in kızı ŞİMŞEK ECZANESİ'nin sahibesi ÇİĞDEM ŞİMŞEK AKICI' hanım ile bir tesadüf eseri. O gündür bugündür bizim içimizden biri oldular kocaman bir Aile olduk,Otelşimşek adeta bizim evimiz gibiydi. İzinden izine uğrar kendi evimiz gibi rahatca bir şelilde dinlenir yolumuza devam ederdik. 2014 yılından bu yana da  Adım Adım SılaYolu TV Programlarımıza  Sponsor olarak destek verdiler. Bizlerden desteklerini hiç esirgemediler. Edirneyi programlarımızda tanıtmamıza öncü oldu Çiğdem Şimşek hanım, Adım Adım SılaYolu TV programlarında Edirne tanıtımlarına ağırlık verdik. Edirne esnafının edinmiş olduğu o kötü imajı ortadan kaldırmak için seferber olduk, 3 sene ardı ardına yapmış olduğumuz TV Programlarıyla Edirnenin tanıtılmasında katkı sağladık, Programlarımıza o güler yüzüyle Kallavi kurabiye ustası Arslanzade sahibi Hacı Arif bey , Ciğerci Ustası Bahri Bey, Bizim ciğerci Hasan bey, gibi ünlü ustalara programlarımızda yer verdik. Edirnenin çeşitli esnaflarını ekranlara getirdik, Halkıyla röpörtajlar yaptık. Yaptığımız programlara edirneye edirne halkına , edirne esnafına tekrar güven duyulmasını sağladık.  3 üncü senemizde Çiğdem hanımla birlikte edirnenin tantımı için yapmış olduğumuz çalışmalar meyvesini vermeye başladı.    Çalışmalarımızın 3 senesinde ' Yıllık izinlerini tamamlayan yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının Edirne'deki sınır kapıları üzerinden dönüş yolculuğuna geçmesi kent ekonomisini hareketlendirmeye başladı, edirne ekonomisini hareketlendirdi.

Edirne gazetelerinde yer alan haberler bizleri sevindirdi. Gazetelerde yer alan haberlerde ' Edirne ekonomisinin hareketlendiği şöyle aktarılıyor.

Edirne Tarihi Ali Paşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış, hareketliliğin esnafa can suyu olduğunu söyledi. Sanış, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının Avrupa'ya dönüşlerinin Edirne esnafını olumlu yönde etkilediğini belirtti.

Kentin hareketli günler yaşadığını anlatan Sanış, şunları kaydetti:

"Özellikle bu yıla özgü çok güzel bir yoğunluk var. Hem gelişte hem dönüşte yurt dışından gelen vatandaşlar, Edirne'de alışveriş yapmak ya da konaklamak için mola veriyor. Bu da esnafı fazlasıyla memnun ediyor. Bu durumdan güzel dersler çıkartıp yaptığımız doğruları artırarak önümüzdeki yıl için çalışmalıyız. Çünkü Edirne'de memnun ayrılanlar önümüzdeki dönemler için referans olacaktır. Bu konuda tüm esnaf arkadaşlarımızın dikkatli olmasını istiyorum. Ölü geçmesini düşündüğümüz yaz sezonunu tahminlerimizin üzerinde verimli geçiriyoruz." dedi. siyw aktarılıyor haberlerde.

Bizde şöyle bir deyim vardır, kapının çalınmasına vesile olana bak ;

Şöyle devam ediyor haberler ' Esnafın hareketlilikten memnun olduğunu belirten Bulut, "Temmuz ayının sonuna doğru başlayan gurbetçi girişleri bütün Edirne'yi hareketlendirdi. Oteller, restoranlar, çarşılar olmak üzere kent genelinde yoğunluk yaşanıyor. Edirne'deki otelciler de bundan olumlu yönde faydalandık. Bugünlerde de tatillerini bitiren gurbetçilerin dönüşleri başladı. Otellerimiz yine dolu. Edirne ekonomisine iyi bir katkı yapıyor. Bazı vatandaşlar birkaç gün kalıyor. Vatandaşlarımıza kentimizi gezdirip, tanıtıyoruz. Turizm her sektörü etkiliyor. Bizler bu durumdan çok memnunuz." dedi.

Böyle açıklamalar çok güzel ve Edirne için sevindirici' yapılan böyle güzel açıklamalar, bizleride memnun ediyor

  Buradan bizleri yanlız bırakmayan bizlere inanan bizlere destek veren, Edirnenin tanınmasında , tekrar edirne esnafına güvenin artmasına vesile olan, öncü olan başta OTEL ŞİMŞEK sahibi Haşim Şimşek 'bey'e ve Kızı Çiğdem Şimşek hanıma emeklerinden dolayı ayrıca tüm konuklarına gösterdikleri harikulade ev sahipliğinden dolayı 'SılaYolu Türk Otomobil Kulübü olarak teşekkür ediyoruz.

Kallavi kurabiye ustası ARSLANZADE Hacı Arif 'bey'e,  Edirne'nin Çiğerci ustaları Çiğerci BAHRİ' Bey'e, Bizim Çiğerci HASAN ustaya  ve  Edirne esnafına katkılarından dolayı Teşekkür ediyoruz. 

Ve Burada ' Asıl bu işin mimarına bize başından  beri inanan bize destek olan 2011 yılından bu yana Almanya ve diğer ülkelerde gürbetçilerimiz ile bağlantı kurarak , ve bizlerin yaptığı TV programlarına katılarak maddi ve manevi desteklerini esirgemeyerek, Programlarımızda 'Edirne'nin tanıtımını yaparak ve bu sayede gurbetçilerimize Edirne'yi tanıtarak güvenli bir şekilde konaklamalarını sağlayarak, Edirne için Yen'i bir turizim alanı yaratan, Edirne'nin tarihine ve kültürüne,Edirnenin esnafına yeniden bir ivme kazandıran , şimdide Edirne'de sağlık turizmine yönelik Edirne'yi tanıtan Çiğdem Şimşek Hanıma Sonsuz Teşekkürlerimizi gönderiyoruz.  Edirne Vali'mize, Edirne Belediye Başkanımıza buradan seslenmek istiyorum. Almanyada yayınlanan Avrupanın her yerinden izlenen yapmış olduğumuz TV programlarına katılarak Edirne yi Gurbetçilere tekrar sevdiren Çiğdem Şimşek hanmın ,Edirne'ye Heykeli dikilmesi gerek.

Son olarak'ta tabiki ' Ne mutlu ki bizlere,ki ' Edirne eski günlerine geri döndü, Edirne tanıtımında bizimde az çok katkımız olduğuna inanıyoruz. Edirne için elimizden gelen bir şey olursa her zaman yapmaya hazır olduğumuzu da buradan bilidirmek istiyorum.

BEKLE BİZİ EYY KOCA SERHAT ŞEHRİ EDİRNE BİZ YİNE GELİYORUZ...

SılaYolu Avrupa Türk Otomobil Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı

Sezai KOÇ

 


 

 ADIM ADIM SILAYOLU

 

 

 

Son Düzenlenme Perşembe, 24 Ağustos 2017 13:08

Benzer Öğeler (etikete göre)

 • ARTIK YETER DİYORUZ.
  23/08/2017
  Okunma 8637 defa

  Senelik izinlerini Türkiye’de geçiren gurbetçilerin dönüş yoluna geçmesiyle Avrupa’ya açılan sınır kapılarında dönüş yolculuğu çilesi devam ediyor.

 • GURBETÇİLER EDİRNE’Yİ TEĞET GEÇMEYECEKLER
  23/08/2017
  Okunma 8298 defa

  Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarının yurda giriş yaptıkları Edirne'yi çevre yolu üzerinden geçip gitmemeleri için çalışma yapılacak.

 • 68 bin araç daha çıkacak
  23/08/2017
  Okunma 1360 defa
  Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, tatil ve bayram dönemlerinde gümrük idarelerinde yığılmalar yaşanabildiğini, yoğunluğun en fazla hissedildiği 30 Haziran ile 26 Ağustos tarihleri arasında Trakya'da bulunan 5 kara kapısından 379 bin 704 aracın giriş yaptığını, 311 bin 910 aracın ise çıkış yaptığını söyledi…

  Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, tatil ve bayram dönemlerinde gümrük idarelerinde yığılmalar yaşanabildiğini, yoğunluğun en fazla hissedildiği 30 Haziran ile 26 Ağustos tarihleri arasında Trakya'da bulunan 5 kara kapısından 379 bin 704 aracın giriş yaptığını, 311 bin 910 aracın ise çıkış yaptığını söyledi.

  Buna göre 67 bin 794 aracın daha çıkış yapmasının beklendiğinin altını çizen Bakan Tüfenkci, Kapıkule'den giriş yapan araçların bir kısmının çıkış için Hamzabeyli ve Pazarkule Gümrük kapılarını tercih ettiğini dile getirdi. Bakan Tüfenkci, Kapıkule'den Bulgaristan'a saatte ortalama 150-160 araç çıkışı olduğunu günde ise 3 bin 500 aracın çıkışının gerçekleştirildiğini ifade etti.

  21-29 Ağustos 2016 tarihleri arasında 62 bin 670 aracın giriş yaptığını belirten Bakan Tüfenkci, 2017'nin aynı günlerinde ise araç sayısının yüzde 12,7 oranında artarak 70 bin 614'e ulaştığını belirtti.

  TIR YOĞUNLUĞU BULGAR TARAFINDAN

  Bakan Tüfenkci, bakanlık olarak hedeflerinin ihracatçının işini kolaylaştırmak, ticaretin daha hızlı ve güvenilir yapılmasını sağlamak olduğunu belirterek, "Bulgaristan'a açılan kapılardaki tır kuyrukları ve araç yoğunluğu, gurbetçilerin aynı anda dönüşe geçmelerinden ve Bulgar tarafında da işlerin yavaş ilerlemesinden kaynaklanıyor. İhracatımızın etkilenmemesi ve vatandaşlarımızın mağdur olmaması için Bulgaristan tarafı ile görüşmelerimiz devam ediyor." ifadelerini kullandı.

  ÖN BEYANLA İŞLEMLER 30 SANİYEDE TAMAM

  Bakan Tüfenkci, kapılarda yoğunluğun önüne geçmek için ise vatandaşların “Taşıt Ön Beyan Uygulaması” nı kullanmalarının önemli olduğunu belirtti. Bakan Tüfenkci, geçtiğimiz Haziran ayında Taşıt Ön Beyan Uygulamasından 3 bin 89 aracın faydalandığını, yaz sezonunun başladığı ve yurtdışında yaşayan vatandaşların ağırlıklı olarak ülkemize giriş yaptığı Temmuz ayında ise bu sayının 26 bin 243'e yükseldiğini bildirdi.

  Geçen yıl Temmuz ayında ise uygulama ile kapılardan geçen araç sayısının 17 bin 83 olduğunu ifade eden Bakan Tüfenkci, taşıt beyan sistemini kullananların sayısının arttığını ancak bu sayıyı yeterli bulmadıklarını dile getirdi.

  Bakan Tüfenkci, uygulama ile vatandaşların kapılara gelmeden, taşıt bilgilerini Bakanlık web sayfasında yer alan uygulama aracılığıyla girilebileceğini hatırlattı. Uygulama ile gümrük kapılarında işlemlerin daha hızlı tamamlandığına ve bekleme süresinin asgari düzeye indiğine işaret eden Bakan Tüfenkci, “Normalde taşıt başına 3-4 dakikayı bulan kayıt işlemi gümrük memurunca veri girişi yapılmayıp sadece bilgilerin doğruluğu kontrol edileceğinden, ön beyanla 30 saniyeye inmektedir. İşlemlerin daha da hızlandırılması amacıyla ayrıca idarelerimizde ilave personel de görevlendirmekteyiz.” dedi.

  PLAKA TANIMA SİSTEMİNDE SONA DOĞRU

  Gümrüklerde iş akış süreçlerini hızlandırmak amacıyla, kara sınır kapılarında durak sayılarının azaltılacağını bildiren Bakan Tüfenkci, “Kara sınır kapılarındaki manuel kayıt sistemi yerine son teknoloji kullanarak hazırlanan plaka tanıma sistemi ile çok daha hızlı ve güvenli geçiş sağlayacağız.” diye konuştu.

  Bakan Tüfenkci, 20 kara sınır kapısında plaka tanıma sistemi kurulması çalışmalarının hızla devam ettiğini, Ekim ayında sistemin kapılarda faaliyete geçmesinin planlandığını bildirdi. Sistemin kurulmasıyla sınır kapılarına gelen tüm araçların duraklama yapmadan geçiş yapacağını aktaran Bakan Tüfenkci, “Sistem gümrüklerde araç kayıtları için harcanan zamanı azaltacak. Araçlara ülke içerisindeki trafik ihlalleri dolayısıyla kesilen trafik cezalarının tahsil ve takibine imkan sağlayacak.” diye konuştu.

 • Gümrük kapıları çile kapısı olmaktan çıkmalı!
  23/08/2017
  Okunma 6808 defa

  SılaYolu Türk Otomobil Kulübü yöneticilerinden 'Sezai Koç' Yaz sezonu dolayısıyla gümrük kapılarında aşırı kuyrukların oluştuğuna dikkat çekerken , Gümrük Kapılarının “çile kapıları” olmaması konusunda yetkililere seslendi.

 • Kapıkule’de dönüş yoğunluğu sürüyor
  23/08/2017
  Okunma 4451 defa

  Geçtiğimiz günlerde Avrupa’da yaşayan gurbetçiler Türkiye’ye girişte yoğunluk oluşturmuştu, bugün ise tatilini tamamlayıp Avrupa’ya geri dönemeye çalışan gurbetçilerimiz yoğunluğa neden oluyor.

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuza emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…