Binlerce gurbetçi bu yıl Türkiye’de oraya akın etti!

 

Bu yıl izinlerini Türkiye’de geçirmek üzere anavatanda giden gurbetçiler, Bilecik’in Söğüt ilçesinde bulunan Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi türbesine akın etti. 

1299 yılında Bilecik’in Söğüt ilçesinde kurulan Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Gazi’nin babası Kayı boyunun lideri Ertuğrul Gazi ve eşi Halime Hatun’un mezarlarının da bulunduğu ilçeyi 10 binden fazla kişi ziyaret etti. Ziyaretçilerin önemli bir kısmını ise yurtdışından gelen gurbetçiler oluşturdu.

Gurbetçiler, türbe girişinin sağ tarafında bulunan Halime Hatun’un mezarını, Ertuğrul Gazi türbesini ve yerleşke alanında bulunun Ertuğrul Gazi’nin yakın akrabaları ve silah arkadaşlarının mezarlarını ziyaret ettikten sonra, o döneme ait kılık kıyafetleri kiralayıp giyerek, çektikleri fotoğraflar ile 1200’lü yıllara gittiler. Gurbetçilerden saygı nöbetine büyük ilgi

Bilecik Valiliğince hazırlanan proje kapsamında ilçede bulunan türbeye yerli ve yabancı turistler otobüslerle kafileler halinde adeta akın ediyor. Oğuzların Kayı boyunun lideri ve Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’nin türbesinde askerler tarafından Alp kıyafetiyle “saygı nöbeti” tutulmaya başlanmasının ardından dünyanın dört bir yanından gelen gurbetçiler Kayı Alpleriyle fotoğraf çektirmek için sıraya girdi.

Gurbetçi öğrenciler de türbeyi ziyaret etti

Yurt dışında yaşayan vatandaşların tarihi ve kültürel kökenleri ile buluşturulması amacıyla, Diyanet İşleri Başkanlığınca organize edilen 3 değerler eğitimi programı kapsamında da Almanya, Belçika ve Hollanda’da yaşayan bir grup öğrenci, Söğüt’te Ertuğrulgazi türbesini ziyaret etti.

Türbe ziyareti ardından 40 kişilik grup, Kuyulu Mescit’i de ziyaret etti. Burada dua ederek namaz kılan gruba toy pilavı, ayran ve tatlı ikramı yapıldı.

arti33

Son Düzenlenme Salı, 08 Ağustos 2017 22:02

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuza emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…