Silyolculuğu için Konsolosluğumuzdan bilgiler Özel

 
TATİL DÖNEMİNDE AVUSTURYA’DAN TÜRKİYE’YE SEYAHAT EDECEK VATANDAŞLARIMIZA VE YURTTAŞLARIMIZA DUYURU
 
Yıllık izin döneminde özellikle Türkiye’ye doğru yola çıkacak vatandaşlarımızın ve yurttaşlarımızın aşağıdaki hususlarda dikkatli olmalarında fayda bulunmaktadır: 
 
1) Yolculuk yapacak vatandaşlarımızın (çocuklar da dâhil tüm aile fertlerinin) pasaportlarını ve Avusturya vizelerini kontrol etmeleri, süresi bitmiş veya az kalmış ise yenilemeleri gerekmektedir. Türkiye istikametindeki Avrupa ülkeleri, karayolundan seyahatlerde Türk pasaportlarında en az 6 aylık geçerlilik süresi olmasını istemektedir. 
 
2) Avusturya pasaportu bulunanlar Türkiye’ye giderken  Mavi Kartlarını mutlaka yanlarında taşımalıdırlar. Mavi Kartı olan Avusturya vatandaşlarının Türkiye’ye girişleri sırasında pasaportlarının en az 3 aylık geçerlilik süresinin bulunması gerekmektedir. Mavi Kartı olmayanlar ise yola çıkmadan önce internetten (www.evisa.gov.tr) vize almalıdırlar. Sınır kapılarımızda veya havaalanlarında vize verilmemektedir. Yabancı ülkelerde Mavi Kart taşımak kanunen serbesttir, yasak değildir.
 
3) Eski tip lacivert pasaportlarda yer alan süresiz veya normal Avusturya oturma müsaadeleri ile Avusturya’da ikamet edilmesi ve Türkiye’den direkt olarak Avusturya havaalanlarına gelinmesi mümkündür. Ancak, karayolundan seyahat edilecekse ya da aktarmalı uçuş yapılacaksa, bazı Avrupa ülkeleri (Sırbistan, Hırvatistan, Bulgaristan vs.) Şengen (Schengen) vizesi istediğinden eski tip vizelerin Şengen vizesi ile değiştirilmesi gerekmektedir. 
 
4) Karayoluyla seyahatlerde, araçların TÜV sürelerinin kontrol edilmesi, TÜV süresi bitmiş araçlarla yola çıkılmaması önem taşımaktadır. Şayet, başkasına ait bir araç ile Türkiye’ye gidilecekse, mutlaka önceden araç sahibinden vekâletname alınmalıdır. Bu vekâletnameler ÖAMTC, ARBÖ, ADAC ve diğer Turing kuruluşlarından ücretsiz temin edilebilmektedir. Bu kuruluşların verdikleri vekâletnameler gümrüklerimizde geçerlidir.
 
5) Yurt dışından emekli olanların araçlarıyla Türkiye’ye seyahat etmeden önce emekli olduklarına dair belge ile Başkonsolosluğumuza gelerek "Triptik Belgesi” almaları gerekmektedir.
 
6) Avrupa Birliği sınırları içerisinde veya Türkiye istikametindeki ülkelerde, bir kişinin üzerinde 10.000 Euro’dan fazla para taşıması yasaktır. Bu durumdaki bir kişinin parasına polis tarafından el konulmaktadır. 
 
7) Askerlik çağındaki vatandaşlarımızın Türkiye’ye gitmeden önce askerlik ertelemelerindeki sürelere dikkat etmeleri gerekmektedir. Erteleme süresini geçirenlere askerlik şubeleri tarafından idari para cezası uygulanmaktadır.
 
8 ) Seyahat sırasında istenmeyen bir olayla (kaza, hırsızlık, seyahat belgelerinin kaybolması vs.) karşılaşılması durumunda, T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın 7 gün 24 saat hizmet veren +90 312 292 29 29 numaralı Konsolosluk Çağrı Merkezi aranarak yardım istenebilmektedir.  i
Share

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…