Türkiye'ye Aracıyla gidib Uçakla dönecekler dikkat!

 
Paris’in kuzey banliyösü Montreuil’de yaşayan Fransalı gurbetçimiz , geçtiğimiz yıl aracıyla gittiği Türkiye’den Fransa’daki işleri dolayısıyla uçakla dönmek zorunda kaldı. Aracını Fransa’ya geri getirmesi için konsolosluklardan alarak arkadaşına gönderdiği vekalet ise yeterli olmadı. Ankara Gümrük Muhafaza Müdürlüğü yetkilileri, konsolosluktan alınan vekaletin aracı yurtdışına çıkarmak için yeterli olamayacağını bildirdiler.
 
Vekalet veren de alan da gümrükte hazır bulunmak zorunda
 
Gurbetçi, gümrük yetkililerinin ”Türkiye’ye araba sokan kişinin  başka bir kişiye vekalet vereceği anda vekaleti verenin de alanın da gümrükte aynı anda hazır bulunmaları gerektiği yönündeki uyarısına dikkat çekti.
 
Onun için uzaktan konsolosluklardan alınarak gönderilecek vekaletlerin aracı yurtdışına çıkarmak için yeterli olmayacağı”noktasında uyarıda bulunduklarına da dikkat çekti. Ayrıca vekalet verilecek kişinin Türkiye’de üzerine kayıtlı başka yurtdışı plakalı araç bulunmaması gerektiğine de vurgu yapıyorlar.
 
Türkiye’ye araçla girip uçakla çıkacaklar aman dikkat!
 
Diğer önemli bir nokta ise Türkiye’ye araçla girip uçakla çıkmak isteyen kişiler ile ilgili. Bu durumda da uçakla çıkacak kişi, kendisine en yakın gümrük müdürlüğüne giderek uçakla çıkacağını ve aracığını koyacağı yeri beyan etmek zorunda.
 
Bu durumu Türkiye’de aracını bulunduğu sürece tekrarlamak durumunda. Aksi takdirde aracını Türkiye’de bırakıp Gümrüğe bildirmeden uçakla çıkan kişiler yüklü cezalarla karşı karşıya kalabilir.
Son Düzenlenme Salı, 03 Temmuz 2018 23:16
Share

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…