Türkiye'ye Giriş İşlemleri İçin Belgelerinizi Hazır Tutun

 

Geride bıraktığımız her bir kilometre yol bizleri anavatanımıza biraz daha yaklaştırıyordu. Kat edilen binlerce kilometre kara yolu, Günlerce süren bir yolculuk, içinden geçilen bir çok ülke. Hedefte ana yurdumuz Türkiye var.

Türkiye'ye doğru uzanan bir SılaYolculuğuna çıkan SılaYolu ekibi, Sizlerden önce yola çıktı ve sizler için önemli bilgiler içeren bir Program hazırladı

Yollara çıkmadan yapılması gerekenler.

Seyahat Bilgileri

Konsolosluklarımızdan uyarılar.

SılaYolunda yaşananlar

Ülkeler ve uygulanması gereken şartlar.

Hepsi ve daha fazlasını Adım Adım SılaYolu Programında bulacaksınız.

“Güven içerisinde bir yolculuk için, izincilerin kurallara uymaları kendi faydalarına olacaktır’’ Her yıl çıktığımız SılaYolu'nda ' Bu yıl yine 'İzincilerin genellikle hız limitlerini aşarak araç kullandıklarını gözlemledik. “Aracımızda en sevdiklerimizin olduğunu unutmayalım. Birkaç saat önce veya sonra hiç önemli değil. Mühim olan güven ve sağlık ile sevdiklerimize ulaşabilmek. Kurallarda bunun için var” Ancak bir çok sürücü malesef kurallara pek dikkat etmiyor. En ufak bir hata sizin ve ailenizin geleceğini karartabilir. SılaYolunda kazalarının önüne geçebilmek için her yıl başta  sürat kontrolü olmak üzere Sıla Yolu’nda denetimler artırılıyor. Sırbistan'da trafik denetimleri bu yıl daha çok arttırıldı.

Sizler için hazırladığımız Adım Adım SılaYolu Programımızda 'Yollarla ilgili en son gelişmeleri bulacaksınız.

Silayolu.com haber portalımızdan sunacağımız SılaYolu Yol Rehberimizde yine en son bilgilere ulaşabileceksiniz. Bu yazı dizimizin ilk bölümünde Kapıkule'ye girişte hangi bilgiler gerekli onları ele alacağız. Sizler için Kapıkule Gümrük muhafaza müdürümüz Sayın Yaman ocak Bey'le görüştük.  Yaman Bey' bize şu bilgileri aktardı. 

BELGELER HAZIR OLMALI

Kapıkule Gümrük Muhafaza Müdürü 'Yaman Oçak ' Türkiye'ye girişte belgeleriniz hazır olmalı, en büyük sorun belgelerle ilgili kapıya gelindiğinde vatandaş belgelerini hazır tutmalı, perona geldiğinde belgelerin eksik verilmesi veya eksik olması beklemelere neden olmakta ve uzun kuyruklar oluşmakta dedi.
Geçmiş yıllardaki gözlemlerimizde bazı yolcuların taşıtlarının gümrük işlemleri sırasında Kanun/mevzuat gereği gümrük görevlisine ibraz etmeleri gereken belgelerini yanlarında bulundurmadıkları,bu nedenle ya giriş işlemlerinin yapılamadığı veya belge temin etmek için gümrük sahasında park ederek beklemek zorunda kaldıkları ve sıkıntı yaşadıkları görülmüştür. Yolcularımızın beraberlerindeki kişisel kullanımlarına ait taşıtlarının gümrük işlemlerinde, Gümrük İdarelerince aranılan belgeleri bulundukları ülkeden eksiksiz getirmeleri ve gümrük personeline ibraz etmeleri halinde, belge eksikliği nedeniyle gümrük kapılarında beklemek zorunda kalmazsınız. dedi

Türkiye'ye girişte belgeleriniz hazır olsun.

İşte giriş işlemleri için gerekli belgeler.

-Araç kaydı yapılacak kişinin pasaportu

-Araca ait Türkiye’de geçerli sigorta belgesi

-Aracın ruhsatı (mülkiyet belgesi)

-Araç sahibi değilse vekâletname veya kira sözleşmesi

-Yurt dışında emekli ise emeklilik belgesi

-Türk pasaportu için T.C kimlik numarası Taşıtın gümrük işlemlerinden sonra araç sahibinin pasaportuna, taşıta ait gümrük tescil numarası ve taşıtın yurtta kalabileceği sürenin bitim tarihi kaydedilmektedir. Bu süreyi geçirmeden aracın yurt dışına çıkarılması veya bulunulan yere en yakın gümrük idaresine teslim edilmesi gerekir. Aksi halde, 4458 sayılı Gümrük Kanununa göre cezai işlem yapılır. Yolcularımız yurtdışından beraberlerinde getirebilecekleri eşya ve araçlarla ilgili detaylı bilgileri gümrük muhafaza müdürlüğü sitesinden yolcu işlemleri bölümünden alabilirler.

Yorgun ,uykusuz ve hızlı araç kullanmayın.

Silayolu.com

Kaynak gösterilmeden gösterilmesi yasaktır

Share

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…