Kiracılara müjde..

Çok
25 Tem 2015 14:55 #28792 Yazan: Versocu43
Kiracılara müjde.., Versocu43 tarafından oluşturuldu

Bu görseli ziyaretçiler görüntüleyemez.
Görüntülemek için hesabınız varsa oturum açın ya da kayıt olun.Koalisyon hükümeti, kiracıların yüksek maliyetlerden kurtulması için ikinci bir reform paketi hazırlıyor.
Kiracıların ödeyeceği yan giderler, bilfiil kullandıkları alanın büyüklüğüyle sınırlı olacak. Ev sahibinin binada yaptığı modernizasyon çalışması en fazla yüzde 10 kiraya yansıyacak. Emlakçılar için ise şartlar ağırlaşacak.


Almanya’da aşırı oranda artan kiraları frenlemek için federal hükümetin hazırladığı ve geçtiğimiz haziran ayında yürürlüğe giren ‘kira artışını frenleme yasası’ reform edilecek. Haziranda yürürlüğe giren yasada ev sahipleri yeni kira sözleşmelerinde yüzde 10’dan fazla kira artışı yapamıyor. Ayrıca emlakçılar kira arayan vatandaştan aradığı özelliklere göre önceden anlaşma imzalamadığı sürece komisyon alamıyor.

Koalisyon hükümeti yeni hazırladığı tasarıda, kiracıların en çok dert yandığı yan evin yan giderlerinin hesaplanması yönetimi değişecek. Kiracılar fiili olarak kullandıkları alanına metrekaresi kadar yan gider masrafı ödeyecekler. Genelleyici bir hesaplama yapılamayacak. Ev sahibinin evi ya da binayı modernize etmesi durumunda ise kiraya en fazla yüzde 10 yansıtabilecek. Bu zamana kadar yüzde ortalama yüzde 11 yansıtabiliyorlardı.

Emlakçılar için şartlar ağırlaşacak
Kiralık ev arayanların en çok şikâyet ettikleri konuların başında emlakçılara verilen yüksek komisyonlar geliyor. Emlakçılar, vatandaşın internet ilanı üzerinden bulduğu evlerden bile komisyon alabiliyorlardı.

Hazirandaki yeni yasa ile artık vatandaşın imzalı olarak “Bana şu özelliklerde ev arayabilirsin” yetkisi vermediği emlakçılar yasal olarak komisyon talep edemiyor. Koalisyon hükümetinin hazırladığı yeni tasarıda ise emlakçıların şartları biraz daha ağırlaştırılacak. Emlakçılardan işin uzmanı olduklarına dair belge (Sachkundennachweis) talep edilecek.

Konu hakkında açıklama yapan Sosyal Demokrat Partili federal milletvekili ve SPD Meclis Grubu Hukuk Uzmanı Dirk Weise, “Kiracıların şartlarını biraz daha iyileştireceğiz.” dedi. Federal Adalet Bakanlığı’nın da söz konusu tasarı için bilirkişilerle görüşmeler yaptığı ve önümüzdeki sonbaharda tasarının kamuoyuna tanıtılacağı ifade edildi.

Adalet Bakanı Maaş: Kiracılar yasal haklarını kullansın
Federal Adalet Bakanı Heiko Maas (SPD), kiralık ev ararken kiranın yüzde 10’dan fazla arttığını düşünen vatandaşların yasal haklarını kullanmasını istedi. Kira artışını önleme yasasının etkisini göstermeye başladığını söyleyen Maaş, kiralık ev arayanların bir önceki kiracının ödediği kirayı ve şartları öğrenme hakkı olduğunu söyledi.

„Rhein Neckar Zeitung“ gazetesine konuşan Maas, kira artışının önleyen yasanın ilk etapta 2020 yılı yılına kadar yürürlükte kalacağını ve 2020’den sonar kiralık ev piyasasındaki gelişmeye göre yasanın yeniden ele alınacağını kaydetti. Kiralık ev arayanları emlakçılara karşı da uyaran Bakan Maaş, yasanın emlakçılara vatandaşın istediği şartlarda ev bulmak için yetki almadıkları takdirde komisyon almayı yasakladığını bu nedenle ev ararken “komisyon vermezsem evi kiralayamam” endişesi taşıyanların yasal haklarını kullanabileceklerini söyledi.

Kaynak:

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: ferit34YOLLARIN KURDUtahineses26MesutNLVersocu43
Sayfa oluşturma süresi: 0.163 saniye
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…