Vergi iadesinden Neleri Geri Alabiliriz..

Çok
11 Nis 2015 17:17 #28146 Yazan: Versocu43
Vergi iadesinden Neleri Geri Alabiliriz.., Versocu43 tarafından oluşturuldu

Bu görseli ziyaretçiler görüntüleyemez.
Görüntülemek için hesabınız varsa oturum açın ya da kayıt olun.
Vergi danışmanı Ali Demir, çalışanların, vergi beyannamesi ve vergiden düşülebilecek giderler konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığını söyledi.

Beyanname vermeyen çalışanlardan dolayı her yıl 9 milyar Euro’nun devlete kaldığını söyleyen Demir, Almanya’da vergiden düşülebilecek giderleri şöyle anlattı:

BORÇLANMA PARASI: Türkiye’den borçlanarak emekli olmak için SGK’ya yatırılan primler, Almanya’da vergiden düşülebilir.

ÇOCUK OKUTANLAR: Çocukları Türkiye’de eğitim görenler eğer çocuk parası almıyorlarsa, o çocuğun eğitim masraflarını vergiden düşürerek vergi iadesi alabilir.

ÇOCUĞUNUZ İŞSİZSE: Almanya’da işsiz çocukları olanlar, bu çocuklar için çocuk parası almıyorlarsa 8 bin 130 Euro kadar bir bakım parasını vergiden düşebilir. Bunun için ödenen ev kirası, telefon parası, elektrik parası gibi giderleri toplayarak evde yaşayanların sayısına bölüyoruz. Ortaya çıkan rakam işsiz çocuğa bakım parası olarak düşürülüyor. Ayrıca ayda 350 Euro Hartz IV dediğimiz yeme içme parası. Bunun için herhangi bir belge toplamalarına filan gerek yok sadece işsiz gencin iş aradığını ispat etmesi gerekir. İş Ajansı’na uğrayarak meslek eğitim yeri veya iş aradığını beyan etmesi yeterli.

İŞÇİLİK GİDERİ
: Evde yapılan tamiratlarda işçilik giderleri vergiden düşürülebilir. Bunun yanı sıra örneğin mobilyaların montajında da işçilik paraları vergiden düşürülebilir. Tabii bunun için işçilik parasının faturada ayrı yazılması gerekir.

OTOMOBİL TAMİRİ:
Otomobilinizi tamir ettirdiğinizde de işçilik giderini vergiden düşürmek mümkündür. Yeter ki, faturada ayrıca yazılmış olsun.

DÜĞÜN MASRAFI
: Düğün yaptığınızda düğün salonlarına ödenen parada da işçilik paraları vardır. Bu da faturaya ayrı yazılmalıdır.

ENGELLİNİZ VARSA: Engelli eşi veya çocuğu olanlar engelli kişi için yaptıkları her türlü masrafı vergiden düşürebilir. Tatile gittiğinizde engelli kişi için aldığınız uçak bileti, otel gideri, onun kullanması için aldığınız her türlü araç- gereç, özel bir kıyafet giymesi gerekiyorsa bunun masrafı vergiden düşürülür. Yine engellinin gelişimi için yapılan destekleyici veya yetenek geliştirme kurslarının masrafları da gider olarak gösterilebilir.

2011, 2012, 2013 VE 2014’Ü ŞİMDİ YAPABİLİRSİNİZ

ALİ Demir, çalışanların 2011, 2012, 2013 ve 2014 yılına ait vergi denkleştirmelerini şu an yaptırabileceklerini ifade etti. Vergi beyanında bulunma zorunluluğu olanlara da, Maliye ile sorun yaşamadan, mutlaka beyanda bulunmaları çağrısı yapan Demir, “İşverenlerin çalışanlara yaptıkları ödemelerin hepsi Maliye’ye bildiriliyor” dedi.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tahin, c-maxIi

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
27 Nis 2015 16:01 - 27 Nis 2015 16:03 #28189 Yazan: tahin
tahin tarafından Vergi iadesinden Neleri Geri Alabiliriz.. konusunda yanıtlandı
Almanyada Cogu Kisi, bu Vergi iadesinden maglesef Faydalanmiyor veya Faydalanmak istemiyor.
Biraz zahmetli oldugu icin ve Devlet kendiliginden geri vermedigi icin, birkac Sayfalik Form doldurulmasi gerektiriyor ve yanlis veya eksik doldurulursa, belkide birazda daha fazla Vergi ödenir-istenir diye olabilir. Dogru yapildiginda genelde birkac Euro geri alma Imkani var.
Aslinda artik öyle Zorda degil, ben kendim Vergidairesinin sundugu Elster isimli Programla Online yapiyorum.
Alttaki Linkten bedava indirip kullanabilirsiniz.

https://www.elster.de/elfo_home.php
Son Düzenleme: 27 Nis 2015 16:03 Düzenleyen:tahin
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Versocu43

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sorumlular: ferit34YOLLARIN KURDUtahineses26MesutNLVersocu43
Sayfa oluşturma süresi: 0.171 saniye
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…