Schengen'de giriş-çıkışlar kayıt altına alınıyor Schengen'de giriş-çıkışlar kayıt altına alınıyor

Schengen'de giriş-çıkışlar kayıt altına alınıyor

 

BRÜKSEL - Avrupa Birliği (AB), 26 ülkeden oluşan Schengen bölgesinde sınırlarda giriş-çıkış denetimi ve kaydı yapılması için bir sistem kurulması üzerinde anlaştı. AB Konseyi'nin yaptığı yazılı açıklamada, üye ülkelerin büyükelçilerinin katıldığı toplantıda "Giriş-Çıkış Sistemi"nin kurulması konusunda uzlaşı sağlandığı bildirildi.

Yeni sistemin, üçüncü ülke vatandaşlarının Schengen bölgesine giriş, çıkış ve girişlerine neden izin verilmediğine dair bilgi toplayacağı açıklandı. Sistemin giriş yapan kişilerin kimlik, seyahat belgeleri ve biyometrik verilerini kaydedeceği, bu bilgilere ulusal ağlardan kolay ulaşım sağlanacağı belirtildi. İzin verilen kalma süresini aşan kişilerin bilgilerinin sistemde 5 yıl, diğerlerinin ise 3 yıl boyunca kayıtlı kalacağı aktarıldı. Sistemdeki bilgilerin sınır ve vize kontrolü yapan yetkililer ile üye ülkelerin yetkililerinin erişimine açık olacağı, Avrupa Polis Teşkilatının da (Europol) terörist saldırıları önlemesi ve incelemesi için sisteme erişimi olacağı ifade edildi.

Açıklamada, bu sistem sayesinde sınır kontrollerinde gecikmelerin azaltılacağı, giriş yapan kişilerin ne kadar kalacağının otomatik olarak belirleneceği ve süresi dolan kişilerin tespitinin kolaylaşacağı kaydedildi. - Terörle mücadeleye katkı sağlayacak Sistemin güvenlik güçlerine kişilerin seyahat kayıtlarına ilişkin bilgi sağlayacağını, bu nedenle iç güvenliğe ve terörle mücadeleye katkı sağlayacağı belirtildi.

Açıklamada ifadelerine yer verilen Malta İçişleri ve Ulusal Güvenlik Bakanı Michael Farrugia, "Giriş-çıkış sistemi AB'nin dış sınırlarını güçlendirme çabalarından birini oluşturuyor. Bu sistemle göç akımını daha iyi kontrol edebileceğiz. Sistem özellikle kalma süresi dolanların tespit edilmesiyle terör tehdidiyle baş etmemize yardımcı olacak." değerlendirmesinde bulundu. Kararın yürürlüğe girmesi için AB Konseyi'nin onayını alması gerekiyor. Karar Avrupa Parlamentosu'nda oylandıktan sonra Konseyin onayına sunulacak.

Son Düzenlenme Cumartesi, 01 Temmuz 2017 23:43
Etiketler
Share

Benzer Öğeler (etikete göre)

 • İki ülke daha AB üyesi oluyor
  01/07/2017
  İlk yorumlayan ol!
  Okunma 5047 defa
 • Schengen'i Askıya Almak İstiyor
  01/07/2017
  İlk yorumlayan ol!
  Okunma 1230 defa
 • Bulgar çilesine AB el attı
  01/07/2017
  Okunma 3299 defa
  Avrupalı Türklerin Sıla Yolu çilesine Avrupa Birliği el atıyor. 200 şikâyet birden tek tek yerinde incelenip Bulgaristan’a çözüm baskısı yapılacak

  Avrupalı Türklerin yaz aylarında otomobilleriyle Türkiye'ye yaptıkları yolculukta güzergâh üzerinde bulunan Bulgaristan'da yasadıkları sorunlara Avrupa Birliği (AB) el atıyor.

  AB Komisyonu, rapor halinde Avrupa Parlamentosu'na sunulan sorunları yerinde araştırıp, çözüm bulunması yönünde çalışma yapacak. Komisyon üyeleri, 200 şikayetin yer aldığı raporu rehber kabul edip, iddiaları en hızlı şekilde bağımsız olarak araştıracak. Yapılan açıklamada, "Yolsuzluklara son verilmesinin zamanı geldi" denildi. Fatih ÖZYAR

 • KATİ PİRİ BULGARİSTAN RÜŞVET RAPORUNU SUNDU
  01/07/2017
  İlk yorumlayan ol!
  Okunma 1096 defa

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuza emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…